Introligatorstwo polega na oprawie materiałów drukowanych. Kluczową rolę w introligatorstwie odgrywają narzędzia wykorzystywane przez profesjonalistów oraz zdolności manualne. Poniżej znajdują się rodzaje maszyn introligatorskich oraz ich opisy.

Rodzaje maszyn introligatorskich

Introligatorstwo polega głównie na oprawianiu książek, a nie jest to proste zadanie. Czytając książkę nawet nie zastanawiasz się pewnie jak została stworzona i przygotowana, byś mógł cieszyć się taką jej ostateczną formą. Do oprawy książek wykorzystuje się  kilka rodzajów maszyn introligatorskich.

Falcerki

Służą one do łamania papieru w różnych formatach przy pracy z duża prędkością, co umożliwia tworzenie dużych ilości materiałów w bardzo krótkim czasie. Wyróżnia się falcerki kieszeniowe, kieszeniowo-nożowe oraz farmaceutyczne. 

Laminatory

Laminatory służą do zabezpieczania papieru przed zabrudzeniem i czynnikami zewnętrznymi, które mogą go uszkodzić. Dodatkowo laminowanie przedłuża trwałość dokumentów.

Oklejarki

Oklejarki są wykorzystywane do klejenia książek poprzez nałożenie grubej warstwy lakieru. Innowacyjne oklejarki są obsługiwane za pomocą intuicyjnego, dotykowego sterowania. 

Krajarki

Służą do równego i precyzyjnego przecinania papieru na części. Krajarki zawierają noże, takie jak na przykład trójnóż, który tnie materiały na określone kawałki.

Niciarki

Niciarka jest wykorzystywana do eleganckiego i profesjonalnego zszywania książek. Stosuje się je najczęściej w bardziej ekskluzywnych wydawnictwach. 

Liczarki

Wykorzystuje się je w celu liczenia dużych ilości arkuszy papieru, dzięki czemu nie trzeba tego robić ręcznie i ogranicza się ryzyko błędu.

Nitownice

Nitownica służy do zakładania nitów na różnego rodzaju materiały, takie jak papier, karton, tekstylia, skóra. Ponadto pozwala ona na montaż oczek i narożników introligatorskich.

Rola maszyn introligatorskich w branży poligraficznej

Bez maszyn introligatorskich niemożliwe byłoby oprawianie materiałów drukowanych. Maszyny zapewniają większą precyzję, szybszy czas realizacji oraz lepszą wydajność. Dzięki zastosowaniu maszyn introligatorskich klienci profesjonalnych drukarni otrzymują świetnie wykonane i zabezpieczone materiały drukowane. Nawet najbardziej wyspecjalizowany introligator swoimi zdolnościami manualnymi nie dorówna precyzji oraz skuteczności maszyn introligatorskich. Introligatorzy korzystając ze specjalistycznych urządzeń introligatorskich przygotowują wartościowe i trwałe publikacje w szybkim czasie i z ogromną precyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.