Wszyscy ludzie, którzy mają dochody, są opodatkowani. W związku z tym zdecydowana większość z nas musi raz do roku złożyć zeznanie podatkowe. Zeznania takie trafiają do odpowiedniego urzędu skarbowego i na ich podstawie wyliczany jest należny podatek. Czasami jest tak, że musimy do tego podatku dopłacić, a czasami otrzymujemy zwrot podatku. Warto też tutaj pamiętać o tym, że w zależności od okoliczności możemy dokonać, np. odpisów podatkowych czy też skorzystać z ulg, np. ulgi internetowej. Warto także zwrócić uwagę na to, że jeden procent naszego podatku może zostać przekazany organizacji pożytku publicznego, która znajduje się w specjalnym wykazie organizacji pożytku publicznego. Tym samym możemy wesprzeć działalność kulturalną, społeczną, wesprzeć ulubioną drużynę sportową, pomóc fundacji muzealnej czy też dołożyć się do rehabilitacji chorego dziecka, itp. 1% podatku ma więc znaczenie dla wielu OPP – warto więc wybrać ten podmiot, na którym naprawdę nam zależy. Z pewnością warto się przyjrzeć temu zagadnieniu z bliska – w tym celu wystarczy skorzystać z Internetu.

Przekazanie jednego procenta podatku

Organizacja pożytku publicznego – warto decydować o tym, gdzie trafi nasz jeden procent

Dokonując rozliczenia podatku podczas wypełniania zeznania podatkowego, warto pamiętać o tym, że różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego czekają na nasze wsparcie. Jest to możliwe od 2003 roku, kiedy to zmieniono przepisy podatkowe w tym zakresie. Od tej pory możemy przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego jeden procent należnego podatku. Tak czy inaczej ten jeden procent zostanie pobrany przez państwo. Warto jednak poświęcić chwilę czasu i wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego. Procent ten może być pobrany tylko i wyłącznie od osób fizycznych. Kwota podatku dochodowego nie ulegnie zmianie, a więc nasze wsparcie jest tym bardziej cenne. Jeden procent podatku od osób fizycznych nie jest więc ani darowizną ani ulgą. Przysługuje on potencjalnie tylko tym organizacjom pożytku publicznego, które zostały wciągnięte w odpowiednim terminie na listę, rokrocznie publikowaną przez dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Tylko takie organizacje mogą korzystać z tego typu wsparcia. Urząd skarbowy przekaże więc w naszym imieniu jeden procent podatku dochodowego bezpośrednio na konto konkretnej OPP.

Status organizacji pożytku publicznego – pomysł na czynienie świata lepszym

Podczas wpisywania swoich danych w zeznaniu podatkowym nie trzeba podawać urzędowi skarbowemu konta danej organizacji. Do zeznania rocznego wystarczy tylko wprowadzić numer KRS danej organizacji, a wszystko zostanie wykonane zgodnie z planem. Wykaz OPP, którym przysługuje 1% podatku, może ulegać zmianom – z różnych względów. Organizacje powinny więc dokładać wszelkich starań, by zadbać o swoje interesy. Status OPP to szansa na dodatkowe wsparcie pieniędzmi podatników i podatniczek, które przekażą urzędy skarbowe. Podatek należny po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy, będzie podstawą do ustalenia wysokości jednego procentu w każdym konkretnym przypadku. Podatek wynikający z naszych dochodów może się okazać dużym wsparciem dla zróżnicowanych przedsięwzięć społecznych, kulturalnych, sportowych, prozdrowotnych, religijnych, itp. Im wyższa kwota podatku dochodowego od osób fizycznych, tym większa kwota wpłynie do organizacji pożytku publicznego OPP. Niniejszy tekst ma charakter informacyjny – dzięki niemu możliwość przekazywania 1% podatku na cel szczegółowy stanie się jeszcze łatwiejsza w oparciu o daninę należną i tak dla skarbu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.