Karta kredytowa to produkt bankowy, który zbiera doskonałe opinie wynikające z jego licznych zalet oraz z wygody korzystania. To dlatego coraz częściej płacimy taką kartą kredytową w sklepach stacjonarnych, ale również w sklepach internetowych.

Karta kredytowa – zasady działania

Jak działa karta kredytowa? Można ją określić inaczej jako limit kredytowy występujący w formie karty płatniczej, którą pod względem wyglądu trudno odróżnić od klasycznej karty debetowej połączonej z naszym rachunkiem bieżącym. Ten  produkt bankowy zapewnia dostęp do dodatkowych środków bankowych w tamach określonego przez bank limitu.

Korzystanie z karty kredytowej jest banalnie proste. Możemy jej użyć przy transakcji bezgotówkowej w sklepie, przybliżając ją do terminala płatniczego i, jeśli jest taka potrzeba, wpisując także określone kody autoryzacyjne (jak np. numer PIN czy też numer BLIK). Za pomocą karty kredytowej możemy także wykonywać zakupy online, wpisując związane z nią dane do odpowiednich formularzy.

Karta kredytowa – kto może ją uzyskać?

Karta kredytowa to produkt kredytowy, stąd też, aby go uzyskać, musimy spełnić szereg wymogów postawionych przez bank. Po pierwsze, na taką kartę szansę mają wyłącznie osoby mające określoną zdolność kredytową. Gdy zawnioskujemy o kartę kredytową, konieczne staje się przedstawienie bankowi naszych dochodów i kosztów, na których podstawie określi on, czy w ogóle, w jakiej wysokości i w jakim terminie będziemy spłacać nasze zobowiązania. Drugim z czynników, które mają wpływ na możliwość uzyskania karty kredytowej, jest nasza historia kredytowa, którą badamy w Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje na temat tego, czy spłacamy nasze kredyty regularnie oraz czy któreś z nich nie zostały już opłacone w całości. Cenną informacją dla banku udzielającego kredyt będzie także stan ogólny naszego zadłużenia oraz relacja wysokości rat w skali jednego miesiąca do osiąganych przez nas dochodów. Karta kredytowa od ręki jest dostępna jedynie dla stałych klientów banku, którzy już są mu znani.

Okres bezodsetkowy w karcie kredytowej – jak unikać dodatkowych opłat?

Korzystając z karty kredytowej, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim okres bezodsetkowy. Jest to taki okres, w którym nasz bank nie naliczy odsetek za użycie karty. Taki okres bezodsetkowy możemy podzielić na dwie części. W pierwszym z nich korzystamy z przyznanego nam limitu, dokonując np. zakupów w sklepie stacjonarnym czy też płacąc za określone usługi w jednym z punktów usługowych. Taki okres rozliczeniowy trwa zwykle 1miesiąc (30 dni). Po jego zakończeniu bank przesyła nam wyciąg, w którym znajdziemy informacje na temat wysokości naszego zadłużenia, i informuje, do kiedy mamy czas na spłatę zadłużenia. Okres spłaty wynosi zwykle od 20 do 30 dni. Jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać jednak jednorazowej spłaty, możemy skorzystać z rozłożenia jej na raty.

Reklama

Takie możliwości ma m.in. VISA TurboKarta, którą oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Podstawowe zalety karty kredytowej

Karta kredytowa to instrument płatniczy, który ma wiele zalet. Po pierwsze, możemy w jej ramach zyskać dostęp do dodatkowych środków, które przydadzą się na bieżące potrzeby, jak i również długo planowane inwestycje, bez konieczności osobistej wizyty w banku oraz każdorazowego wnioskowania o kredyt. Wystarczy, że taki bank sprawdzi nasze dane i przychody na koncie, na podstawie których określi, czy i z jakim maksymalnym limitem otrzymamy kartę kredytową.

Niewątpliwym atutem, który mają karty kredytowe, jest także to, że nie musimy się w ich przypadku martwić o odsetki i szereg dodatkowych kosztów. W odróżnieniu od kredytów nie opłacamy bowiem prowizji, a gdy po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego spłacimy zadłużenie w maksymalnym terminie określonym przez bank – nie zapłacimy również odsetek. To wszystko sprawia, że warto ją mieć w swoim portfelu. Dzięki niej zwiększymy swoje możliwości finansowe. W Polsce kartom kredytowym zaufało wielu klientów. Świadczy o tym fakt, iż liczba aktywnych kart tego typu w roku 2020 wyniosła już 6 milionów.

Źródła:

  1. https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-dziala-karta-kredytowa/
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9248,karty-kredytowe,plusy-i-minusy-posiadania-karty-kredytowej,1,1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.