Zbliża się wiosna, więc już wkrótce narty wylądują w piwnicy i zostaną zastąpione przez rower lub rolki. Większość z nas pamięta o przygotowaniu swojego sprzętu do sezonu zimowego, ale często zapominamy zabezpieczyć go na ciepłe miesiące. Okazuje się, że warto, bo odpowiednio przechowywane narty będą nam służyć przez dłuższy czas, nie tracąc swoich właściwości. Podpowiadamy, jak należy konserwować sprzęt narciarski po sezonie zimowym.

Mycie i konserwacja nart

Podobnie ja narciarzowi, również nartom po sezonie należy się zasłużony odpoczynek. Zaczynamy od dokładnego umycia, korzystając z miękkiej szmatki oraz ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub innego delikatnego środka. Po usunięciu resztek błota, kurzu i osadu z soli, dokładnie wycieramy narty i odstawiamy w przewiewne miejsce do całkowitego wyschnięcia. Kolejny krok to usunięcie ze ślizgów starego smaru przy pomocy specjalnego zmywacza i nałożenie ochronnej warstwy miękkiego smaru lub parafiny, najlepiej na ciepło, przy pomocy żelazka. Po sezonie nie cyklinujemy ślizgów, gdyż gruba warstwa smaru zabezpiecza ich powierzchnię przed utlenianiem, wilgocią i zmianami warunków atmosferycznych. Warto również zadbać o krawędzie i natrzeć je wazeliną. W ten sposób uchronimy je przed powodowaną przez wilgoć korozją. Jeśli potrzebne jest ostrzenie, najbezpieczniej będzie udać się do specjalistów, którzy zajmą się przy okazji usunięciem rdzy. Oczywiście, jeśli będzie to konieczne.

Wiązania narciarskie

Wiązania również należy oczyścić z kurzu, piasku i soli, a następnie zabezpieczyć olejem wazelinowym lub innym środkiem smarującym. Niektórzy specjaliści zalecają poluzowanie sprężyn i ustawienie ich w pozycji DIN 0, aby niepotrzebnie się nie zużywały. Inni twierdzą, że obecnie stosowane materiały są na tyle trwałe, że nie jest to konieczne. Jeśli decydujesz się na taki zabieg, koniecznie zapisz swoje ustawienia, aby łatwo wrócić do nich na początku kolejnego sezonu. Pamiętaj również, że wiązania zawsze przechowujemy w pozycji zamkniętej.

Suszenie butów

Po ostatnim w sezonie wyjeździe na narty, warto zadbać również o buty. Przede wszystkim należy je bardzo dokładnie wysuszyć. W tym celu wyjmujemy wewnętrzne buty oraz wkładki i odkładamy na jakiś czas w suche i ciepłe miejsce. Wilgoć lubi się zatrzymywać właśnie między nimi, a to najkrótsza droga do rozwoju bakterii, grzybów i brzydkiego zapachu. Gdy wszystkie elementy są już suche, wkładamy je z powrotem do skorupy, upewniając się, że w środku nie pojawiły się żadne zagięcia i zmarszczenia. Jeśli jest taka potrzeba, buty można spryskać środkiem dezynfekującym do zwykłego obuwia. Przed schowaniem należy jeszcze pamiętać, aby zapiąć wszystkie klamry. W innym przypadku może dojść do odkształcenia skorupy i problemów z dopięciem butów w kolejnym sezonie.

Przechowywanie nart

Odpowiednie miejsce do przechowywania sprzętu narciarskiego

Zabezpieczenie nart po sezonie zajmuje tylko chwilę, a znacznie przedłuża ich żywotność.

Odpowiednio przygotowany sprzęt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. W innych warunkach może dojść do rdzewienia krawędzi i gnicia drewnianego rdzenia. Sprzętu nie należy stawiać w pobliżu grzejnika czy klimatyzatora, gdyż zmiany temperatur nie są wskazane. Jeśli nie ma możliwości przechowywania nart w suchym miejscu, najlepiej będzie zrezygnować ze smarowania ślizgów i krawędzi po sezonie. Narty warto włożyć do pokrowca, który zabezpieczy je przed kurzem, i w pozycji pionowej oprzeć o ścianę. Można spiąć je ski-rzepami, aby ocierające się o siebie krawędzie nie uległy stępieniu. Należy jednak pamiętać, aby ślizgów nie dociskać do siebie zbyt mocno, gdyż spowoduje to trwałe odkształcenie ich krzywizny.

Koniec sezonu to idealny moment na uzupełnienie braków w sprzęcie i garderobie narciarskiej. Na lulagoga.pl trwają obecnie wyprzedaże, więc narty, wiązania i buty najlepszych producentów upolujesz w okazyjnej cenie. Na blogu lulagoga.pl podpowiadamy, jakim sprzętem, zwłaszcza snowboardowym i skitourowym, warto się zainteresować.

Źródło zdjęć: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.