Szkolenia z zakresu ochrony środowiska to temat, który w szczególności powinien zainteresować każdego przedsiębiorcę. Większość osób, które posiadają własne firmy, słowa takie jak „obowiązek” oraz „przepisy” utożsamia z ustawami podatkowymi, kodeksami pracy oraz kodeksami cywilnymi. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że istnieje specjalna ustawa o ochronie środowiska, do której przestrzegania zobowiązany jest każdy przedsiębiorca. Co należy wiedzieć o tej ustawie oraz kto powinien ją znać?

Ochrona środowiska – temat dotyczący każdego

Dbanie o środowisko to dobra praktyka, która wpływa na poziom codziennego życia każdego z ludzi. Ten temat powinien być szczególnie ważny dla pracodawców, nie tylko ze względów etycznych, ale również prawnych. Ustawa Prawo o ochronie środowiska weszła w życie w dniu 27 kwietnia 2001 roku. To nie tylko zbiór zasad, jakich powinno się przestrzegać w celu zmniejszenia degradacji środowiska naturalnego. Przedsiębiorcy (zarówno wielcy, średni jak i mniejsi) zostali tam wymienieni bezpośrednio, na liście podmiotów zobowiązanych do przestrzegania tych przepisów. Jakie są obowiązki każdego właściciela firmy, które zostały wymienione w ustawie?

  • Podejmowanie takich działań, które eliminują lub ograniczają szkody w środowisku,
  • Odpowiednia organizacja pracy,
  • Powierzanie funkcji związanych z zapewnieniem ochrony środowiska osobom, które mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dodatkowe czynności, które powinien wprowadzić przedsiębiorca to:

  • pokrywanie kosztów ewentualnych skutków usuwania zanieczyszczeń środowiska,
  • sporządzanie wykazów w zakresie korzystania z ochrony środowiska i odprowadzanie opłat z jego tytułu,
  • zgłoszenie uruchomienia instalacji,
  • prowadzenie okresowych pomiarów emisji odpadów i zanieczyszczeń czy poboru wody.

Ochrona środowiska – szkolenia

Ochrony środowiska to rozległy temat, który stanowi ogromną i skomplikowaną gałąź prawa. W związku z tym zgłębianie tej wiedzy samodzielnie może być długim i wymagającym procesem, warto zdecydować się na pomoc wykwalifikowanych ekspertów. Dodatkowo jest to temat stosunkowo nowy, który co roku jest rozbudowywany o kolejne podpunkty. Zapoznanie się z każdym przepisem oraz upewnienie się, że zrozumiało się każdy kruczek prawny to zadanie mało realne dla pracodawcy, który ma również inne, ważne obowiązki. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo w tematycznym szkoleniu ochrony środowiska. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje zapoznanie się z każdym, najważniejszym przepisem. Szkolenie z tego zakresu pozwala również na skrócenie czasu potrzebnego do zapoznania się z obowiązkami przedsiębiorcy. Skorzystanie z wiedzy oraz doświadczenia eksperta w tej dziedzinie może okazać się bezcenne. Wybór szkoleń z ochrony środowiska jest spory. Począwszy od nauk dla kompletnych laików po kształcenie z konkretnych tematów, np. wymagań dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych.

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest duże i pracuje w nim kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób, dobrym rozwiązaniem będą również szkolenia z podstawowego zakresu dla każdego pracownika. W ten sposób każda z zatrudnionych osób otrzyma rzetelną wiedzę o przepisach, które ich obowiązują w miejscu pracy na temat ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.