Deklaracje PIT37 stosowana jest od wielu lat, jednak wciąż są osoby, które mają problem z jej wypełnieniem. Obecnie jednak można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym wypełnienie PIT trwa kilka minut. Dodatkową zaletą jest to, że wszystko można załatwić samemu. Nie ma zatem potrzeby korzystania z usług księgowego, co pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

  1. Czy można rozliczyć PIT 37 z małżonkiem?

  2. Porady na temat rozliczania PIT

  3. Doliczenie dochodów osób niepełnoletnich

  4. Jakie ulgi są dostępne w PIT-37?

Program do PIT dostępny jest w języku polskim i ma intuicyjny interfejs. Nie powinno być więc problemów z tym, aby sprawnie załatwić wszystkie formalności. Jeżeli jednak obawiasz się, że któryś z etapów będzie skomplikowany, poniżej znajdziesz instrukcję, która ułatwia rozliczenie PIT.

Czy można rozliczyć PIT 37 z małżonkiem?

Deklarację można wypełnić samemu lub z małżonkiem, przy czym obie strony powinny spełnić wszystkie niezbędne warunki, aby mogły wybrać formularz PIT37. Nie można go stosować wtedy, gdy jedna z osób prowadzi działalność, której dochody są opodatkowane według skali. PIT-37 nie może być wybrany również wtedy, gdy w rozliczanym roku para wzięła ślub. Zaletą wspólnego rozliczenia jest to, że w niektórych sytuacjach pozwala to obniżyć podatek. Warto również wspomnieć, że jeżeli małżonkowie mogą skorzystać z ulg, to możliwość ta dotyczy oddzielnie żony i męża. Dzięki zmianom wprowadzonym dwa lata temu, wspólne rozliczenie PIT 37 możliwe jest nawet w sytuacji, gdy konieczne jest złożenie korekty wcześniej złożonej deklaracji podatkowej.

Porady na temat rozliczania PIT

Podobnie jak w przypadku wielu innych deklaracji podatkowych, bardzo ważne jest pilnowanie terminów. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu w formularzu znajdą się błędy, to można je później poprawki. Dzięki takim programom jak aplikacja, która została przygotowana po to, aby ułatwić rozliczenie PIT, podatnicy nie muszą się martwić, że wprowadzą nieprawidłowe dane. Program nie tylko usprawnia cały proces, ale też umożliwia wybranie wszystkich przysługujących ulg oraz odliczeń. Dodatkowo w aplikacje zawsze znajdują się aktualne druki oraz kwoty wolne od podatku.

Rozliczanie PIT-u.

Doliczenie dochodów osób niepełnoletnich

Podatnicy, którzy wybiorą PIT 37, nie powinni doliczać dochodów uzyskanych przez małoletnich. Wówczas niepełnoletnia osoba, która uzyskała dochód na podstawie stypendium, zlecenia lub umowy o dzieło może złożyć własną deklarację. Dzięki temu opiekun lub rodzic będą mogli wypełnić PIT37, w którym znajdą się wyłącznie informacje o własnych dochodach. Najprostszym sposobem na to, aby bez błędów wypełnić deklarację, jest PIT 37 w wersji elektronicznej, gdzie aplikacja wczyta wstępnie wypełniony formularz. Podatnik musi jedynie wskazać, jakie przysługują mu ulgi i koszty. Kolejnym argumentem, który przemawia za usługą e-pity, jest krótszy termin otrzymania zwrotu. Pieniądze przysługujące podatnikowi zostaną przelane na jego konto nie później niż po 45 dniach.

Jakie ulgi są dostępne w PIT-37?

Niewiele osób chce płacić wysokie podatki, dlatego różnego rodzaju ulgi cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród podatników. Aktualne ulgi w PIT 37 można sprawdzić na stronie usługi, która umożliwia wypełnianie formularzy online. Popularne ulgi to między innymi ulga na internet (760 złotych) oraz ulga na termomodernizację (53 000). Dostępne są również ulgi na samochód, na dzieci, rehabilitacyjne i na leki, ale warto upewnić się, że na pewno można z nich skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.