Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Wielu osobom kojarzy się głównie z przemysłem włókienniczym. Warto wybrać się tu na weekend i odwiedzić parę godnych uwagi miejsc. Oto propozycje.

 

Ulica Piotrowska

Piotrowska jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Łodzi i zarazem jedną z najdłuższych ulic handlowych w całej Europie (ok. 4,2 km). Warto pamiętać o tym, że jej część zamknięta jest dla ruchu samochodów. Ogólnie w okolicach największych atrakcji mogą być problemy z parkowaniem, dlatego dobrym sposobem na sprawne poruszanie się po mieście jest wynajęcie auta na doby. Łódź w tym zakresie obsługiwana jest m.in. przez firmę PANEK CarSharing.

Manufaktura

Manufaktura to centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe znajdujące się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Architektura obiektu stanowi przykład połączenia tradycji z nowoczesnością. Odrestaurowano tutaj 90 tys. m kw. budynków z cegły. Obecnie mieszczą się tu m.in. liczne sklepy, kawiarnie, restauracje, centrum samochodowe, kino oraz muzea (np. Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki, Muzeum Historii Miasta Łodzi etc.).

EC1 Łódź

EC1 Łódź należy do grona instytucji kulturalnych działających na terenie miasta. Swoja siedzibę ma w Nowym Centrum Łodzi, przy dworcu Łódź Fabryczna. W budynkach kompleksu dawnej elektrociepłowni ulokowano m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Planetarium EC1 itp.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum zlokalizowane jest w Białej Fabryce Geyera. Podziwiać w nim można różne maszyny włókiennicze i narzędzia, a także poznać realia pracy w przemyśle włókienniczym. Stałymi wystawami są: „Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu” i „Kotłownia – muzeum interaktywne”.

Skansen łódzkiej architektury drewnianej

Skansen sąsiaduje z powyższym muzeum. Na jego terenie znajdują się liczący 200 lat modrzewiowy kościół, willa letniskowa z ulicy Scaleniowej na Rudzie i kilka prawie 100-letnich domów rzemieślników z ulic Wólczańskiej, Żeromskiego, Kopernika i Mazowieckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.