Kilkanaście lat temu napędy optyczny były standardem w zdecydowanej większości komputerów mobilnych oraz stacjonarnych. Obecnie są one znacznie rzadziej spotykane, co związane jest z popularyzacją alternatywnych rozwiązań do przechowywania danych takich jak przenośne dyski twarde czy karty pamięci (np. Micro-SD). Niemniej jednak wszyscy najwięksi producenci laptopów na całym świecie nadal posiadają w swojej ofercie produkty z wbudowanym napędem, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z ukochanej kolekcji filmów, muzyki czy gier. Jakie są wady i zalety wewnętrznej stacji dysków? Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa z wbudowanym napędem optycznym? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak wybrać laptop z wbudowanym napędem?

Chcąc kupić laptop z wbudowanym napędem nie trzeba wcale daleko i długo szukać. Wystarczy jedynie upewnić się, czy technologie obsługiwane przez zintegrowaną stację dysków pokrywają się z oczekiwaniami. W zależności od rodzaju docelowych nośników potrzebny jest odpowiedni napęd z nagrywarką CD, DVD lub Blue-Ray, który pozwoli na wielokrotne korzystanie z płyt RW. Nośniki oznaczone przy pomocy R są znacznie mniej ekonomiczne, ponieważ umożliwiają jedynie jednokrotny zapis.

Dlaczego napęd optyczny jest rzadko spotykany w laptopach?

Cyfrowa dystrybucja gier, filmów, muzyki oraz oprogramowania to standard, którego oczekują obecnie niemalże wszyscy konsumenci. Możliwość uzyskania niemalże natychmiastowego dostępu do danych to znacznie wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązanie, niż wycieczka do sklepu stacjonarnego lub zamówienie kuriera. Przechowywanie danych na płytach wymaga także dodatkowej przestrzeni magazynowej do składowania nośników oraz stworzenia własnego systemu indeksowania zawartości dysków. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na spadek popularności wbudowanych napędów, jest niewielka ilość pamięci dostępnej na płytach. W przypadku najnowszych nośników typu Blue-Ray jest to zaledwie kilkadziesiąt gigabajtów, co na tle alternatywnych rozwiązań wypada dosyć słabo.

Kiedy przydaje się laptop z wbudowanym napędem?

Laptop z wbudowanym napędem to doskonałe rozwiązanie dla osób niekorzystających na co dzień z dobrodziejstw internetu lub spędzających dużo czasu w podróży. Komputery przenośne ze zintegrowaną stacją dysków są także dobrym rozwiązaniem dla miłośników kina, muzyki i gier, szczególnie tych, którzy nadal rozwijają swoją kolekcję płyt.

Jakie wady i zalety ma laptop z wbudowanym napędem optycznym?

Niewątpliwą zaletą wbudowanego napędu optycznego w laptopie jest możliwość szybkiego i łatwego przeinstalowywania systemu. Ponadto pozwala on na swobodne odtwarzanie i zapisywanie wysokiej jakości filmów lub innego rodzaju danych. Możliwość bezpiecznego przechowywania wrażliwych informacji na fizycznych nośnikach wykorzystywana jest także w wielu firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych. Laptop z wbudowanym napędem i nagrywarką docenią też z pewnością wszyscy miłośnicy fotografii oraz fani kolekcjonerskich wersji filmów, gier i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.