Artykuł sponsorowany.
Do urlopu za granicą, nawet jeśli ma być zupełnie spontaniczny, warto się zawczasu przygotować. Jednym z kroków, które warto podjąć, jeszcze zanim zaczniesz pakować walizki do bagażnika, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Na jakie ubezpieczenie kosztów naprawy samochodu za granicą postawić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- co warto wiedzieć w razie wypadku za granicą,
- jak zorganizować naprawę samochodu podczas wakacji,
- czy przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie AC.
Obowiązkiem każdego kierowcy jest stosowanie się do przepisów prawa obowiązujących za granicą. Przed wyjazdem warto również zrobić rozeznanie dotyczące kosztów napraw w danym kraju czy zasad holowania pojazdu, a także zadbać o solidny przegląd samochodu. Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem podróży? Sprawdź!
Wypadek a ubezpieczenie OC za granicą – co warto wiedzieć?
Jak każdy kierowca, jesteś zobligowany do posiadania polisy OC. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, czy polskie OC za granicą sprawdzi się równie dobrze? Jak najbardziej! Możesz swobodnie korzystać z niego – w krajach UE, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Andorze, Serbii i Czarnogórze. To oznacza, że jeśli spowodujesz wypadek w którymś z tych państw, poszkodowany skorzysta z Twojego ubezpieczenia OC i nie będziesz musiał płacić za naprawę jego auta z własnej kieszeni.
Podobnie sprawa ma się z kolizją z cudzej winy. Jeśli zostaniesz poszkodowany, zbierz dane od sprawcy zdarzenia – Ty także będziesz mógł skorzystać z jego ubezpieczenia OC za granicą. Jeśli będzie to obywatel któregoś z wyżej wymienionych krajów, skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tam uzyskasz dalsze instrukcje.
Co w takim razie, jeśli wybierasz się poza terytorium wyżej wymienionych krajów? Poza granicami Unii lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) będziesz musiał mieć ze sobą Zieloną Kartę. Uzyskasz ją u ubezpieczyciela, u którego ubezpieczasz samochód. Jeżeli nie masz Zielonej Karty, wjeżdżając do jednego z tych krajów, wykup tzw. ubezpieczenie graniczne.
Przeczytaj też: Brak ciągłości OC – skutki
Naprawa samochodu za granicą – jak się zabezpieczyć?
Aby uniknąć przykrych wydarzeń, przed wyjazdem koniecznie sprawdź stan auta (rozrząd, klocki hamulcowe, filtry, płyny eksploatacyjne, stan klimatyzacji, układ kierowniczy). W ten sposób masz szansę uniknąć niespodziewanych awarii.
Co jednak zrobić w sytuacji, w której będziesz musiał naprawić auto?
- Znajdź numery do okolicznych serwisów.
- Poproś o przyjazd mechanika lub holowanie pojazdu.
- Jeśli auto może poruszać się po drodze, powoli i bezpiecznie dojedź do serwisu.
Jeśli obawiasz się, że w trakcie podróży, koszty naprawy w obcym kraju przerosną Twoje możliwości, rozważ wykupienie Car Assistance. To ubezpieczenie obejmuje koszty udzielenia natychmiastowej pomocy za pośrednictwem Centrum Alarmowego ERGO Hestii w razie wypadku lub awarii. Wśród oferowanych w Car Assistance usług możesz liczyć m.in. na wsparcie przy organizacji pojazdu zastępczego, holowaniu pojazdu, usprawnieniu auta na miejscu czy dowozie paliwa.
Dodatkowe ubezpieczenie za granicą – dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC za granicą?
Ubezpieczenie OC nie pozwala na zwrócenie kosztów naprawy Twojego auta za granicą, dlatego aby można było rozliczyć się ze swoim ubezpieczycielem za naprawę w innym kraju, konieczne będzie autocasco. W zależności od wariantu ubezpieczenia, otrzymasz odszkodowanie z AC w razie utraty pojazdu (wariant I), utraty i uszkodzenia pojazdu (wariant II) lub w każdej awaryjnej sytuacji związanej z autem (wariant III, All risk).
Przeczytaj też: Szkoda całkowita – co dalej?
AC za granicą dostępne w ubezpieczeniu ERGO 7 od towarzystwa ubezpieczeniowego ERGO Hestia:
- obowiązuje w Europie, Algierii, Maroku, Tunezji, Izraelu i Iranie,
- na Białorusi, w Ukrainie, Mołdawii i Rosji przewiduje udział własny w wysokości 1000 zł (nie dotyczy szkód powstałych w wyniku zderzenia się pojazdów oraz nagłego zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu),
- gwarantuje zwrot kosztów napraw niezbędnych do kontynuowania bezpiecznej jazdy za granicą aż do 2000 euro, bez konieczności uzyskania zgody ERGO Hestii.
Przed urlopem warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które pozwoli Ci w pełni cieszyć się wakacjami. Jednak jeszcze zanim zdecydujesz się na wykupienie AC w ERGO Hestii, porozmawiaj z naszym konsultantem i przemyśl, który wariant wybrać.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje o opisywanych produktach, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ERGO 7 dostępnych na stronie internetowej ERGO Hestii.