Rozwój medycyny – w tym psychiatrii – przyniósł wiele nowych sposobów radzenia sobie z zaburzeniami psychicznymi. Równie ważna jest praca nad problemem podczas psychoterapii. Rosnąca świadomość społeczna dodaje odwagi osobom, której tej pomocy psychologicznej potrzebują. W dzisiejszym artykule skupimy się na nerwicy i opowiemy, jak z nią walczyć.

Nerwica – przyczyny i objawy

Nerwica to lęk uogólniony, który z czasem powoduje szereg dolegliwości somatycznych. Mogą występować napady paniki, a wraz z nimi: uczucie osłabienia, problemy z oddychaniem, kołatania serce.

Do najczęstszych objawów nerwicy należą:

  • nieustanne odczuwanie niepokoju,
  • występowanie lęku napadowego,
  • zwiększona potliwość,
  • kłopoty z zasypianiem i wybudzanie się w nocy,
  • drżenie kończyn,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • niezidentyfikowane bóle w ciele,
  • bóle głowy,
  • nadciśnienie,
  • przyspieszone tętno,
  • tiki nerwowe.

Jak zatem widać – objawów jest naprawdę dużo. Oczywiście przy okazji warto wykluczyć kłopoty ze zdrowiem. W tym celu warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne, takie jak: morfologia, USG brzucha. Kobiety powinny również odbyć wizytę u ginekologa i oznaczyć poziom hormonów. Następnie warto odwiedzić lekarza psychiatrę, który z pewnością zaleci psychoterapię. W przypadku takich zaburzeń stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna.

Jeśli chodzi o przyczyny zaburzenia – tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Przyczyn może być wiele. Mogą mieć swoje źródła w dzieciństwie lub jakichś zdarzeniach z przeszłości. Powodem może być też przepracowanie, permanentny stres, presja społeczna i nadmiar oczekiwań wobec samego siebie. Co więcej – możesz nie być świadomy zachodzących w twoim umyśle mechanizmów. Z pomocą przychodzi wówczas terapia poznawczo-behawioralna online.

Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna online?

Dla wielu pacjentów to bardzo ważne móc korzystać z pomocy psychoterapeuty w zaciszu własnego mieszkania. W znajomym miejscu czujemy się przecież bezpiecznie, a co za tym idzie – jesteśmy bardziej otwarcie i mamy większą swobodę. Mniejszy jest również stres, związany z wizytą. Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej online jest taka sama jak podczas spotkań stacjonarnych. W celu odbycia spotkania używa się programu Microsoft Teams.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna polega na zidentyfikowaniu negatywnych wzorców myślenia, a w dalszej perspektywie – na zmianie ich. Pacjent uczy się także, jak zmieniać i modyfikować zachowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Na początku wraz z terapeutą opracujesz plan terapii. Podczas spotkania wyznaczysz cele, do których będziesz dążył. Terapia online pozwoli ci dotrzeć do sedna problemów, jakimi są zaburzenia lękowe. Ważnym elementem są też „zadania domowe”, podczas których utrwalisz umiejętności i będziesz pracował nad swoim problemem.

Doświadczony terapeuta podczas terapii online zbuduje przyjazną atmosferę i zapewni poczucie bezpieczeństwa. To bardzo ważne w leczeniu zaburzeń psychicznych. Bezpieczna i przyjazna relacja z pacjentem jest niezwykle istotna – niezależnie od formy terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.