Bezgotówkowe formy płatności są niezwykle wygodne, ponieważ nie wymagają żmudnego liczenia gotówki przy kasie – wystarczy włożyć bądź przyłożyć kartę do terminala. Co więcej, dzięki postępowi technologii obecnie nawet karta nie jest już tak często używana! Wielu użytkowników bezgotówkowych form płatności korzysta z portfeli elektronicznych i możliwości płacenia za pomocą telefonu, a nawet smartwatcha. Sprawdź, jakie nowości pojawiły się w sektorze płatności.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest portfel elektroniczny i jak z niego korzystać,
  • dlaczego płatności BLIK-iem są coraz bardziej popularne,
  • jakie nowości związane z płatnościami czekają na przedsiębiorców,
  • jak postępować w razie zgubienia telefonu lub karty płatniczej.

Korzystanie zarówno z płatności online, jak i bezgotówkowych, to ogromna wygoda. Rozwijająca się technologia pozwala na coraz szybsze dokonywanie transakcji. Aby je potwierdzić, niekiedy wystarczy krótkie spojrzenie w przednią kamerę telefonu bądź wpisanie kilku cyfr. Czy jednak komfort zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie nowości pojawiły się w świecie płatności bezgotówkowych oraz czy portfele elektroniczne i zakupy internetowe odpowiednio chronią Twoje pieniądze na koncie.

Portfel elektroniczny – bezgotówkowa forma płatności

Co to jest portfel elektroniczny lub inaczej e-wallet? To cyfrowy odpowiednik Twojego portfela  trzymanego w kieszeni bądź w torebce. Jego posiadanie umożliwia płatności bezgotówkowe za pomocą telefonu komórkowego bądź smartwatcha.

Co możesz zrobić za pośrednictwem funkcji e-wallet? Sprawdź:

  • Możesz wypłacać swoje środki z konta bankowego za pomocą bankomatu.
  • Możesz płacić bezgotówkowo, używając telefonu bądź zegarka w ten sam sposób, co karty.
  • Możesz wykonywać przelewy oraz płacić online za dowolne zakupy.

Dzięki tej technologii zyskujesz natychmiastowy dostęp do możliwości, które oferuje karta – potrzebujesz tylko urządzenia wyposażonego w NFC – technologię zbliżeniowego przesyłania danych i płatności. Do płacenia za pomocą terminala nie musisz mieć nawet dostępu do internetu!

Płatność BLIK – na czym polega?

Płatność BLIK-iem jest bardzo często wybierana do transakcji online zamiast standardowych przelewów bądź kart płatniczych. Dlaczego? Powodem jest szybkość tej usługi, jej bezpieczeństwo, a także brak zbędnych weryfikacji i wieloetapowych potwierdzeń. Jak działa BLIK?

Aby dokonać transakcji, wystarczy wybrać odpowiednią opcję w przeglądarce internetowej, a następnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie (bądź bezpośrednio poprzez konto bankowe online) wpisać odpowiedni kod BLIK. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie transakcji za pomocą kodu PIN lub biometrii – w zależności od Twoich ustawień.

Czy wiesz, że technologia BLIK poszła już krok dalej? Niektóre banki wprowadziły usługę BLIK C, czyli BLIK Zbliżeniowy bez konieczności wpisywania kodów. Działa ona na tej samej zasadzie co karta podpięta pod e-wallet. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy płatność BLIK-iem jest bezpieczna, rozwiewamy wątpliwości! Transakcji BLIK C można dokonać tylko po odblokowaniu telefonu.

Płatności bezgotówkowe – nowe perspektywy dla przedsiębiorców

Warto zauważyć, że rozwój technologii stwarza coraz to nowsze opcje związane z rodzajami płatności bezgotówkowych. Co ciekawe, okazuje się, że rozwijają się również metody przyjmowania takich płatności. Jedną z nich jest terminal komórkowy.

Teraz, aby przyjmować płatności bezgotówkowe, nie trzeba posługiwać się terminalem. Wystarczy zainstalować jedną z kilku dostępnych aplikacji, aby przekształcić swój smartfon w przenośny sprzęt do przyjmowania płatności. Opcja ta jest polecana osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie chcą mnożyć dodatkowych urządzeń oraz formalności. Aby obsłużyć taki telefoniczny terminal, wystarczy uruchomić odpowiednią aplikację, przyłożyć telefon bądź kartę płatniczą i to wszystko! Środki przekazane.

Płatności online a bezpieczeństwo

Jeśli płacisz gotówką, podczas ewentualnej kradzieży nie stracisz wszystkich oszczędności – bo z pewnością nie nosisz dużych sum przy sobie. Inaczej sprawa ma się w przypadku karty bądź telefonu czy zegarka z podpiętym portfelem elektronicznym. Same płatności oczywiście są bezpieczne, jeśli jednak dojdzie do kradzieży, złodziej może mieć dostęp do Twojego konta bankowego!

Co zrobić, jeśli stracisz urządzenie bądź portfel z dokumentami? Twoim pierwszym krokiem powinno być zastrzeganie karty. Aby zrobić to szybko i bezproblemowo, zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a System Zastrzegania Kart połączy Cię z infolinią Twojego banku, gdzie zastrzeżesz swoją kartę. Bezzwłocznie zadzwoń także na policję! Takie działanie zapobiegnie kradzieży Twoich pieniędzy z konta.

Posługiwanie się bezgotówkowymi formami płatności z całą pewnością jest wygodne i szybkie, a także – przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności – bezpieczne. Jeśli zdarzało Ci się zapominać portfela, ale telefon zawsze masz przy sobie, możesz być spokojny! Bez problemu zapłacisz za swoje zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.