Podczas remontu w domu, czy nawet codziennej pracy związanej z pakowaniem przesyłek ciężko obejść się bez uniwersalnego gadżetu, jakim jest nóż introligatorski. Jego wytrzymała konstrukcja i ostre ostrze bezpieczne usprawnia pracę. Jak wygląda? Jakie ma zastosowanie? Dowiedz się więcej!

Czym jest nożyk introligatorski?

Noże introligatorskie to najbardziej znane i uniwersalne narzędzie ułatwiające wszelkiego rodzaju prace. Składają się z prostej konstrukcji wykonanej z wysokogatunkowej stali. Zakończone są łamanym ostrzem z czterech stron tworzącym w przekroju wydłużony romb. Z kolei ich rękojeść w środkowej części jest pogrubiona, dzięki czemu jej mocniejsze złapanie jest o wiele  bardziej ułatwione. 

Noże introligatorskie oprócz pracy w poligrafii znajdują również zastosowanie podczas domowych prac majsterkowych np. remontowych, czy nawet w biurze. Ze względu na solidne wykonanie i wysoką ostrość świetnie nadają się do cięcia materiałów o różnej gramaturze m.in. papieru, kartonów, tektury, a nawet skóry. Warto podkreślić, że dzięki uniwersalnej budowie noża introligatorskiego jesteśmy w stanie samodzielnie wymienić ostrze bez konieczności kupowania drugiego produktu. Dodatkowo specjalna osłona noża chroni nas przed zacięciami, bądź skaleczeniami.

Rodzaje noży introligatorskich

Na rynku dostępne są noże introligatorskie przeznaczone do konkretnych materiałów – ze względu na ich szerokie zastosowanie. Pierwszy podstawowy model charakteryzują się fazowanym ostrzem z jednej strony, natomiast z drugiej płaskim – tak aby nóż przylegał do linii. Stosuje się je do cięcia papieru. Drugi model służy do cięcia tekstury, inaczej jest nazywany „otnikiem” i wykonany jest z wąskiej taśmy stalowej, a ostrze przypomina wydłużony romb. Z kolei bardziej profesjonalny nóż do cięcia skóry charakteryzuje się szerokim ostrzem z elastycznej stali, która jest osadzona w płaskim trzonku. Ostatni rodzaj stosuje się do cięcia płatków złota – jego ostrze jest o zaokrąglonym kształcie wraz ze stępionym ostrzem.

Jak używać noża introligatorskiego?

Do zapewnienia bezpiecznego i precyzyjnego cięcia najlepszym wyborem będzie narzędzie, które zostało odpowiednio oszlifowane oraz wykonane z najwyższej jakości materiałów. Nóż introligatorski z dobrych materiałów zapewni Ci osiągniecie zamierzonych efektów. Należy pamiętać, że jak każdy nóż z czasem się stępi, więc warto w odpowiednim czasie zadbać o wymianę ostrza lub oddać go w fachowe ręce, a mianowicie wyspecjalizowanemu serwisowi, który zadba o narzędzie. 

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.