Zimowa pora to dla wielu z nas okres wyciszenia, ograniczenia aktywności. Na skutki takiego stylu życie nie trzeba długo czekać: nadwaga, brak kondycji, frustracja to tylko niektóre efekty zimy. Można pójść na siłownię, ale w covidowej rzeczywistości nie jest to bezpieczne, a przy tym wielokrotne powtarzanie wciąż tych samych czynności to straszna nuda!

Wiosenne walka z efektami zimowego lenistwa

Wraz z nadejściem wiosny warto  zastanowić się nad wyborem nowych dyscyplin. Przy okazji będziemy mieć pretekst do uzupełnienia sportowej garderoby – nowe spodnie, buty do tenisa, polar do biegania na pewno przydadzą się w nowej odsłonie naszego sportowego życia.

Walkę o zdrowie toczymy niemal nieustannie. Zdrowy styl życia nie jest przemijającym trendem modowym, to recepta na życie długie i bez problemów zdrowotnych, u źródeł których leży niski poziom aktywności fizycznej a najczęściej jej całkowity brak.

Ratunek w nadchodzącej wiośnie i możliwościach, jakie wyższe temperatury powietrza i światło słoneczne dają osobom uprawiającym sport. Zamykanie się w salach gimnastycznych, siłowniach czy basenach miejmy poza sobą. Wiosna to nowe otwarcie, również jeśli chodzi o dyscypliny sportowe. Tylko z wyborem może być problem…

Jaki rodzaj aktywności wybrać?

„Mierz siły na zamiary” – wzywał wieszcz narodowy. Słusznie, ale stawianie sobie celów ambitnych, które w konfrontacji z rzeczywistością staną się mało realne, to droga do zaniechania aktywności w ogóle. Lepiej jest dostosować dyscyplinę sportu do naszych możliwości fizycznych oraz uwzględnić marzenia czy pragnienia, które są w nas uśpione.

Wśród dyscyplin uprawianych na świeżym powietrzu wysoką pozycję zajmuje tenis ziemny. Kiedyś sport uprawiany w kręgach arystokratycznych, dzisiaj dostępny dla każdego. Motywację na pewno wzmocnią sukcesy polskich tenisistów. Może warto wejść na kort, aby poczuć się jak sportowy celebryta?

Dlaczego warto grać w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny w formie, jaką znamy obecnie ukształtował się w Wielkiej Brytanii w wieku XIX. To sport uznawany za jedną z najbardziej dystyngowanych, eleganckich, kulturalnych dyscyplin. Jest to dyscyplina niekontaktowa, a przy tym dająca możliwość prowadzenie zaciętej rywalizacji.

Oblicza się, że zawodowo i amatorsko tenis ziemny uprawia około 100 milionów mieszkańców planety. Co takiego jest w tym sporcie, że przyciąga tylu zwolenników. Oto lista wybranych korzyści, jakie niesie uprawianie tenisa ziemnego:

  • Gra w tenisa regularnie co najmniej dwa razy w tygodniu zwiększa wydolność układu oddechowego, co przyczynia się do lepszego natlenienia krwi i wszystkich organów;
  • Godzina treningu pozwala spalić około 700 kcal – tenis to sposób na zrzucenie nadmiaru kilogramów; utrzymanie właściwej wagi pozwoli odsuną groźbę chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, osteoporozy, zwyrodnień stawów, dolegliwości układu krążenia;
  • Ćwiczenia na świeżym powietrzu to sposób na podniesienie poziomu odporności immunologicznej – jakie to ma znaczenie w świecie ogarniętym pandemią nikomu nie trzeba tłumaczyć;
  • Ruchy wykonywane podczas gry wymagają refleksu, skupienia, zaangażowania; dzięki tenisowi poprawiamy koordynację ruchową, odcinamy się od stresujących problemów codzienności, wzmacniamy mięśnie;
  • Tenis ziemny daje pole do rywalizacji i rozładowania napięć, które są wynikiem kumulowanych emocji związanych z pracą, nauką, problemami rodzinnymi;
  • Elegancja tej dyscypliny nie ogranicza się wyłącznie do sposobu wykonywania poszczególnych ruchów; tenis to także wysmakowany, elegancki dress code – wizyta na korcie zawsze jest okazją do zaprezentowania się w ciekawej stylizacji;
  • Tenis nie ma wieku – to dyscyplina dla dzieci, dorosłych, starców każdej płci; można zacząć uprawianie tego sportu w dowolnej chwili, a nawet wziąć udział w turniejach tenisowych organizowanych dla poszczególnych kategorii wiekowych.

Jaki strój jest potrzebny tenisistom?

Strój tenisisty powinien być wygodny, niekrępujący ruchów, przepuszczający powietrze, dobrze chłonący wilgoć. Panie najczęściej na korcie występują w koszulkach i krótkich spódniczkach lub krótkich sukienkach; panowie zakładają koszulki polo oraz szorty. Na głowie można mieć czapkę lub opaskę.

Niezwykle ważną częścią garderoby są buty do tenisa. Od ich kroju, wagi oraz parametrów związanych z wentylacją czy pochłanianiem nadmiaru wilgoci w dużej mierze zależy bezpieczna oraz skuteczna gra.

Jak właściwie dobrać buty do tenisa?

Specjalistyczne buty do tenisa warto wybrać nawet wówczas, gdy uprawianie tej dyscypliny potraktujemy w kategoriach rozrywki. Podczas gry na buty działają liczne obciążenia, których zwykłe obuwie sportowe nie wytrzyma.

Buty do tenisa muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w tym wysoką wilgotność powietrza albo znaczne wartości temperatury. Idealnym rozwiązaniem jest dobieranie butów do rodzaju podłoża – inne podeszwy sprawdzają się dobrze na mączce ceglanej, a w innych dobrze gra się na korcie z nawierzchnią trawiastą. W ofercie handlowej są jednak buty tenisowe uniwersalne – bieżnik podeszwy ma układ pozwalający na optymalizację ruchów niezalenie od rodzaju podłoża.

Idąc na zakupy do sklepu sportowego należy wziąć ze sobą skarpety tenisowe i włożyć je na nogę do przymiarki. Jeśli zakupów dokonujemy online, to wybierzmy taki sklep, który daje możliwość zwrócenia towaru.

Podczas mierzenia liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli buty od razu wydają się nam wygodne, to dobry znak. W innym razie zrezygnujmy – liczenie na to, że z czasem buty się „rozchodzą” może skutkować poważnymi obrażeniami stopy a nawet kontuzją.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na wkładkę, dopasowanie cholewki do naszej stopy oraz system tłumienia drgań. Dla bezpieczeństwa znaczenie ma stabilizacja stopy – zbyt luźne buty mogą stanowić zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.