O kwestiach związanych z energetyką odnawialną mówi się od pewnego już czasu sporo w kontekście ochrony środowiska. Alternatywą dla koncernów węglowych czy atomowych są odnawialne źródła energii.

Tradycyjne źródła pozyskiwania energii wciąż szczycą się największym udziałem – ok. 75 proc. – na globalnych rynkach. Tymczasem jak szacują naukowcy, do 2030 r. konsumpcja energii na światową skalę osiągnie poziom wyższy o jedną trzecią aniżeli ten notowany aktualnie. Nie bez powodu zatem rozwinięte kraje kierują swą uwagę ku energetyce odnawialnej – studia na tych kierunkach zyskują zaś na popularności.

„Zielona energia” to szansa na lepsze jutro

Doniesienia dotyczące globalnego ocieplenia są bardzo niepokojące. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania zakrojone na bardzo szeroką skalę, sytuacja będzie niestety ulegać pogorszeniu. Warto zatem brać przykład z państw, które stawiają na pozyskiwanie energii właśnie ze źródeł odnawialnych. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o Skandynawii, gdzie 50-procentowe progi pozyskiwania energii z omawianych źródeł zostały już dawno przekroczone. Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie wciąż rozwijane są elektrownie wodne i wiatrowe. Również i w Szkocji czy w Niemczech produkcja energii przy zastosowaniu turbin wiatrowych stoi na bardzo wysokim poziomie. Kluczem do wdrażania rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii jest wiedza – do grona przyszłościowych kierunków należy więc energetyka. Studia pozwalają wykształcić potrzebnych specjalistów.

Odnawialna energia w Polsce

W Polsce także podejmowany jest temat energetyki odnawialnej. Studia w tym obszarze umożliwia m.in. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej. Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o wykorzystywanie wiatru, słońca, a ponadto też odpadów leśnych i rolniczych. Na razie nie jest on jednak rozwijany na taką skalę jak w licznych krajach europejskich. Udział energii odnawialnej w rodzimym rynku energetycznym wynosi ok. 11 proc. – należy mieć nadzieję, że to się zmieni, gdyż w przeciwnym razie polski przemysł czeka poważny kryzys.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.biznes.edu.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.