Artykuł partnera.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma musi korzystać ze wsparcia informatycznego. Nawet niewielkie przedsiębiorstwa mają swoje strony internetowe, które trzeba utrzymywać, używają nowoczesnych programów albo systemów wymagających regularnych aktualizacji lub są zmuszone tworzyć kopie zapasowe danych i nie dysponują zasobami pozwalającymi robić to na co dzień. Wówczas z pomocą przychodzi outsourcing IT. Na czym polega? Jakie są największe zalety i wady delegowania zadań na zewnątrz?

Outsourcing nie jest nowym rozwiązaniem. Zlecanie zadań osobom niezatrudnionym w przedsiębiorstwie lub innym firmom stosuje się od wielu lat, ale nazwę tego procesu wymyślono stosunkowo niedawno. Taka koncepcja zarządzania sprawdza się w różnych branżach. Najczęściej marki korzystają z pomocy księgowych, marketingowców, w tym specjalistów od social mediów oraz tytułowych informatyków. Skupimy się na tej ostatniej grupie.

Możliwości związane z outsourcingiem IT

Jak może wyglądać outsourcing IT? W zależności od potrzeb firmy działania wykonywane są zdalnie albo w siedzibie klienta, w godzinach pracy biurowej lub 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, przez dłuższy czas – np. rok albo tylko przez dwa miesiące, bo tyle zajmie planowane wdrożenie systemu. Zakres obowiązków specjalistów IT określa umowa. Zazwyczaj są to m.in. tworzenie infrastruktury informatycznej i zarządzanie nią, administrowanie sieciami, opieka serwisowa ERP, wdrożenia systemów i programów oraz ich aktualizacja, szkolenia pracowników klienta, wirtualizacja zasobów, a także zarządzanie stronami internetowymi.

Outsourcing IT

Potrzebujesz wdrożenia systemów ERP albo opieki serwisowej? Sprawdź ofertę Gecos: https://gecos.pl

Zalety outsourcingu IT

Dlaczego firmy decydują się na skorzystanie z outsourcingu IT? Po pierwsze ze względu stosunkowo niewielkie koszty. Zatrudnienie pracownika to obowiązek jego rekrutacji, wdrożenia, stworzenia stanowiska pracy i późniejszego szkolenia w ramach rozwoju zawodowego. Zaletą outsourcingu jest to, że te wydatki nie dotyczą przedsiębiorstwa, które potrzebuje specjalistów. Firma płaci wyłącznie za usługi. Nie musi się przejmować tym, ile pieniędzy przeznaczono na pozyskanie wykwalifikowanego informatyka z doświadczeniem.

Po drugie outsourcing pozwala się skoncentrować na rozwoju własnej działalności. Można, mówiąc kolokwialnie, robić swoje i nie przejmować się kwestiami technicznymi, na temat których ma się niewielką wiedzę. Po prostu słucha się specjalistów w swojej dziedzinie.

Po trzecie to komfort. Firmy świadczące usługi outsourcingu IT zatrudniają specjalistów odpowiadających za administrowanie sieciami i serwerami, tworzenie stron internetowych, przeprowadzanie audytów, doradztwo w zakresie doboru rozwiązań informatycznych czy usuwanie ewentualnych awarii. Jeden albo dwóch informatyków, którzy pracują na etacie, nigdy nie będzie miało takiej wiedzy jak rozbudowany zespół.

Po czwarte, outsourcing gwarantuje stałą, niezakłóconą pomoc. Nawet jeżeli jedna osoba pójdzie na urlop czy zwolnienie, inna znająca się na rzeczy zaproponuje rozwiązanie.

Największe wady delegowania zadań firmom zewnętrznym

A czy outsourcing IT ma jakieś wady? Przede wszystkim istnieje ryzyko, że zaufa się firmie, która nie działa profesjonalnie i nie otrzyma się oczekiwanego wsparcia. Poza tym udostępnia się dane na zewnątrz, więc zmniejszone zostaje bezpieczeństwo w obszarze poufności danych. Dodatkowo uzależnia się prowadzenie biznesu od innych, co w przypadku planów rozbudowy działu IT może być zgubne.

Wadą outsourcingu bywa również tempo reakcji na zgłoszenia – najczęściej szybsze działania podejmują osoby zatrudnione bezpośrednio w firmie, chociaż nie jest to zasada. W tej ostatniej kwestii istotna będzie umowa, w ramach której określone zostanie, ile czasu na podjęcie zgłoszenia ma przedsiębiorstwo outsourcingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.