Montaż pergoli tarasowej to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowej przestrzeni do rozrywki i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Trudno nie dostrzec zalet, jakie niesie za sobą jej posiadanie – od skutecznej ochrony przed wiatrem po walory estetyczne. Przy takich wielu dostępnych opcjach wybór odpowiedniej pergoli może być jednak dość trudny. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak wybrać pergolę tarasową, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Jak wybrać pergolę tarasową?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wybór odpowiedniej pergoli tarasowej do swoich potrzeb jest ustalenie, w jaki sposób ją wykorzystasz. Powinieneś wziąć pod uwagę zarówno życie codzienne, jak i specjalne okazje. To, jak zamierzasz korzystać z pergoli może pomóc Ci zawęzić wybór pod kątem ich rozmiarów i funkcji. Przykładowo, jeśli planujesz wiele imprez na swoim tarasie, prawdopodobnie będziesz potrzebować większej pergoli, by pomieścić wszystkich swoich gości. Masz (lub zamierzasz mieć) na swoim tarasie takie obiekty, jak bar lub wbudowany grill? Jeśli tak, również będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni.

Entuzjaści ogrodów mogą preferować mniejszą strukturę, która nie rzuca się w oczy. Doskonale komponują się one z roślinami w pobliżu tarasu, tworząc prywatną, relaksującą oazę. Pergole dobrze sprawdzają się również w obszarach ogrodowych, a ich naturalne krzywizny uzupełniają piękno natury.

Wymiary pergoli ogrodowej

Większość pytań w kwestii tego, jak wybrać pergolę tarasową dotyczy jej rozmiaru. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zmierzyć wielkość naszego tarasu. W ten sposób unikniemy kłopotów, które wiążą się z nieodpowiednim dobraniem pergoli do obszaru, jaki ma osłaniać. Jej szerokość powinna też zależeć od tego, z której strony domu masz taras. W godzinach popołudniowych i wieczornych słońce świeci od strony zachodu i południa. Jeśli zamierasz montować pergolę po tej stronie, warto zadbać o dodatkową osłonę przed promieniami słonecznymi. W zdecydowanej większości sklepów można zamówić pergolę tarasową na konkretny wymiar, co niewątpliwie jest najlepszym rozwiązaniem. 

Wybierz odpowiednie materiały

Tradycyjnie pergole budowano z drewna, cegły lub kamienia. W dzisiejszych czasach możliwości te są praktycznie nieskończone. Ponadto współczesne materiały znacznie łatwiej jest utrzymać w dobrym stanie. Nowoczesne pergole wykonuje się z aluminium, stali, włókna szklanego i innych wytrzymałych materiałów. Jeśli jednak zależy Ci na naturalnym uroku, wybierz te, które naśladują wygląd i teksturę naturalnych komponentów. Istotne jest również to, by materiał był odporny na różne warunki pogodowe.

Przykładowe pergole znajdziesz na systemysurma.pl.

Podsumowanie

Pergola może nadać Twojemu tarasowi niepowtarzalnego uroku i pełni wiele istotnych funkcji. Ważne jest jednak, by przed dokonaniem zakupu podjąć decyzję na temat tego, czego dokładnie od niej oczekujesz. Kolejne istotne kwestie to wybór odpowiedniego materiału i – przede wszystkim – rozmiaru, który będzie pasował do Twojego tarasu. W ten sposób unikniesz przykrej konieczności wymiany pergoli na inny model i będziesz mógł cieszyć się nią od razu po montażu.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.