Plexi przezroczysta stosowana jest na niezwykle szeroką skalę. Nikogo już nie dziwi rezygnowanie ze szkła na rzecz jego akrylowego zamiennika. Pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o zastosowaniu płyt plexi rzadko jednak bywa sprzęt laboratoryjny. Czy w tej roli również szkło organiczne może się sprawdzić? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć!
Co musi znaleźć się w laboratorium?
Laboratorium to bardzo szczególne miejsce. Każdego dnia odbywa się tam praca z różnymi substancjami chemicznymi. W zależności od rodzaju laboratorium jego pracownicy mogą zajmować się badaniami naukowymi, badaniami medycznymi lub kontrolą jakości. Fakt obecności niebezpiecznych substancji pozostaje jednak niezmienny. Co więcej, nie można pozwolić sobie na utratę materiału do badań, dlatego z próbkami badawczymi trzeba obchodzić się niezwykle ostrożnie. Aby ułatwić codzienną pracę, korzysta się ze specjalistycznego sprzętu. Możemy podzielić go na szklany oraz nieszklany. W pierwszej kategorii znajdą się np. probówki i ampułki. Druga grupa obejmuje narzędzia pomocnicze takie jak moździerze, szpatułki, termometry czy szczypce. Sprzęt nieszklany może być zaś wykonany, jak sama nazwa mówi, z materiałów innych niż szkło. Zalicza się do nich więc również płyta plexi.
Płyta plexi – co można z niej wykonać?
Plexi przezroczysta to jeden z najlepszych materiałów, z jakich można skorzystać przy tworzeniu sprzętu do laboratorium. Wyglądem przypomina szkło i pozwala bez przeszkód dostrzec przysłonięty nią przedmiot. Dlatego też służy do tworzenia obudów. Przykładem jest tu chociażby osłona mikroskopu. Inne zastosowanie plexi to statyw na probówki, zbiornik przelewowy czy końcówki do pipet. Praca ze sprzętem, którego podstawowym tworzywem jest płyta plexi, ma ogromną zaletę. Plexi w przeciwieństwie do szkła nie tłucze się. Korzystając z niej, zmniejszamy ryzyko zniszczenia próbki i utraty cennego materiału badawczego lub wyłania się niebezpiecznej substancji. Oczywiście nie wszystkie sprzęty mogą być zrobione z plexi i szkło w klasycznej postaci zapewne zawsze będzie w laboratorium obecne. Warto jednak korzystać z alternatyw tam, gdzie jest to możliwe.
Wytrzymała plexi przezroczysta – gdzie ją znaleźć?
Sprzęt laboratoryjny z plexi możemy nabyć w różnych źródłach. Są to zarówno producenci już gotowego sprzętu, jak i samych płyt. Ostatnia opcja przeznaczona jest dla wszystkich, którzy posiadają zaplecze techniczne do samodzielnej obróbki materiału. Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, ważne, aby plexa przezroczysta pochodziła wyłącznie ze sprawdzonego miejsca i miała odpowiednią wytrzymałość. Renomowani producenci tworzyw sztucznych mogą zagwarantować najwyższą jakość płyt z plexi, dlatego warto takim podmiotom ufać.