Artykuł sponsorowany.
Większość liderów z pewnością słyszała już o tym, czym jest coaching, a dla wielu z nich sesje coachingowe stały się stałą formą samorozwoju. Czasem jednak współpraca z coachem nie jest tym, czego trzeba, aby osiągnąć sukces w danej dziedzinie. Wtedy z pomocą przychodzi mentoring. Na czym polega i jak może wspomóc rozwój pracowników? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Na czym polega mentoring?
Słowo „mentor” ma swoje korzenie w języku greckim i oznacza myśliciela. W mitologii Mentor pojawił się u Homera, gdzie w „Odysei” pełnił rolę nauczyciela dla syna Odyseusza. Tym samym mentoring jest dzisiaj – mentor, osoba obeznana, która osiągnęła sukces na danym polu, staje się osobistym wsparciem dla ucznia.
Pomiędzy nimi buduje się relacja, w ramach której osoba o wieloletnim doświadczeniu na danym stanowisku dzieli się swoją wiedzą i praktycznymi poradami. Co ważne, pomiędzy tą dwójką nawiązuje się więź oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku, która ma na celu rozwój zawodowy, a obie osoby powinny czuć się jak równi sobie partnerzy.
W praktyce mentoring może wyglądać bardzo różnie, bo za każdym razem jest w pełni dopasowywany do indywidualnych potrzeb pracownika. Może opierać się na regularnych spotkaniach, obserwacji pracy ucznia przez mentora lub ogólnym wsparciu w rozwoju kariery poprzez pomoc w tworzeniu planów i podejmowaniu decyzji.
Mentoring a coaching – różnice
Chociaż mentoring i coaching mają wiele wspólnych cech, istnieją między nimi istotne różnice, które warto zrozumieć, żeby wiedzieć, na którą usługę w danej sytuacji lepiej się zdecydować.
Główną różnicą jest oczywiście cel, który coach pomaga osiągać w krótkim czasie, natomiast mentor skupia się na działaniach długoterminowych. Różni się również relacja pomiędzy neutralnym coachem a jego rozmówcą, która skupia się na pomocy w szukaniu odpowiedzi i samorozwoju. W przypadku mentora i ucznia jest to więź oparta na dzieleniu się wiedzą z zakresu konkretnej dziedziny.
Warto też wspomnieć tutaj o formie wsparcia, jaką jest oferowany przez takie firmy jak https://medstarsolutions.pl coaching kognitywny, czyli taki, który skupia się na świadomym kształtowaniu myśli oraz wdrażaniu lepszych strategii poznawczych. Świetnie przygotowuje na radzenie sobie z trudnymi wyzwaniami oraz zmieniającymi się, często stresującymi, warunkami pracy lidera.
Mentoring – dlaczego warto?
Skorzystanie z programu mentoringowego może przynieść wiele korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla całej firmy, której ci stanowią mocny fundament. Przede wszystkim mentoring pozwala na doszkalanie obecnych pracowników przy jednoczesnym nadzorowaniu ich postępów.
Dzięki temu nie tylko nie musisz pozbawiać pracy osób, z których jesteś niezadowolony, lecz omija Cię także konieczność przeprowadzania często trudnego procesu rekrutacji. Gdy zauważysz efekty, będziesz mógł awansować swojego pracownika, zamiast oferowania wyższej stawki nowej osobie, która nie jest zapoznana ze strukturą Twojej firmy.