Podnośniki koszowe to maszyny wykorzystywane do prowadzenia bezpiecznych prac na wysokościach zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. Mają wysięgnik zakończony platformą roboczą, czyli koszem, w którym transportuje się ludzi i maszyny nawet na kilkadziesiąt metrów w górę. Jak wszystkie urządzenia transportu bliskiego, tak i tego rodzaju zwyżki trzeba regularnie serwisować. Co może się zepsuć w podnośniku koszowym i jak często należy wykonywać przeglądy okresowe?

Podnośniki koszowe są urządzeniami transportu bliskiego, które ułatwiają m.in. prowadzenie prac montażowych, instalacyjnych oraz renowacyjnych na różnych wysokościach. Niektóre modele pozwalają na przenoszenie ludzi i sprzętu nawet na 48 metrów w górę. Dodatkowo, jeżeli korzysta się ze zwyżek koszowych przegubowych, można łatwo ominąć przeszkody, docierając tym samym nawet do trudno dostępnych miejsc. Co ważne, podnośniki koszowe sprawdzają się zarówno w budynkach – ich szerokość pozwala na działanie na ograniczonej przestrzeni np. między regałami, jak i na zewnątrz, nawet, jeżeli podłoże jest nieutwardzone. To uniwersalne urządzenia cieszące się dużą popularnością wśród firm z wielu branż. Niestety tak jak inne maszyny mogą po pewnym czasie ulegać awariom. Co psuje się w zwyżkach koszowych?

Awarie zwyżek koszowych

Najczęściej awariom ulegają przewody hydrauliczne, siłowniki, elektryka, hydraulika oraz sterowanie. Czasami zdarza się, że trzeba usunąć ewentualne wycieki albo luzy wynikające z eksploatacji maszyny. W podnośnikach psują się również elektrozawory, bez których maszyna nie będzie działać prawidłowo. Niektóre z elementów można spróbować zregenerować, inne od razu należy wymienić na nowe.

Serwisowanie podnośników na miejscu

Serwis podnośników koszowych obejmuje zazwyczaj diagnostykę i naprawę urządzeń na miejscu – bezpośrednio u klienta. Serwisanci specjalizujący się w tego rodzaju zwyżkach są w stanie dobrać potrzebne części i komponenty, a następnie zamontować je bez przenoszenia maszyny. Jeżeli ma się problem ze zwyżką koszową, najlepiej poszukać takiego serwisu, który pracuje wyłącznie na oryginalnych częściach, dojeżdża do klienta nawet kilkaset kilometrów, a przy tym ma wysoki odsetek skutecznych napraw zakończonych w trakcie jednej wizyty.

Gdzie naprawić specjalistyczne maszyny? Sprawdź serwis ładowarek teleskopowych: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/serwis-i-czesci

Co ważne, podnośników koszowych ani innych urządzeń do pracy na wysokościach nie należy próbować naprawiać samodzielnie, ponieważ są one objęte nadzorem UDT.

Przeglądy okresowe

Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wymusza na właścicielach maszyn przeprowadzanie regularnych badań. Ich termin zależy od rodzaju urządzenia – określa go zarówno rozporządzenie ministra przedsiębiorczości i technologii, jak i specyfikacja producenta. Dla podestów ruchomych jest to 30 lub 60 dni. Czasami serwis zwyżek oferuje nie tylko naprawę, lecz także przeglądy konserwacyjne wraz z przygotowaniem do badań UDT. Dzięki temu ma się pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne i bez problemu przejdzie kontrolę z urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.