Wymiana informacji realizowana na duże odległości pomiędzy komputerami oraz urządzeniami mobilnymi, nie byłaby możliwa bez sieci WAN, czyli rozległej sieci komputerowej. W przeciwieństwie do sieci lokalnej (sieci LAN) obejmuje ona bowiem o wiele szerszy obszar działania. Dzieje się tak, ze względu na wykorzystanie rozbudowanych kanałów komunikacyjnych, pozwalających na łączenie się urządzeniom zlokalizowanym w bardzo dużym rozproszeniu – nawet na różnych kontynentach. Czym dokładnie jest sieć WAN? Gdzie znajduje zastosowanie?

Sieci komputerowe i ich rodzaje

Zanim przejdziemy do tego, jak działa sieć WAN, warto poruszyć temat sieci komputerowych jako takich. Bez nich bowiem nie mogłaby zaistnieć żadna forma komunikacji elektronicznej – nie wspominając już o takich rozwiązaniach jak chmura obliczeniowa. To właśnie za ich pomocą możemy błyskawicznie wymieniać się informacjami poprzez przesyłanie ich z jednego urządzenia na drugie. Wszystko to dzieje się za pośrednictwem określonych kanałów komunikacyjnych, działających w obie strony.

Kanały te można podzielić na:

  • przewodowe:
    • DSL, ADSL
    • telekomunikacyjne łącze światłowodowe
  • bezprzewodowe:
    • radiowe
    • satelitarne
    • GSM, LTE

Przetwarzanie i przesyłanie danych w tego typu strukturach realizowane jest za pomocą protokołów komunikacyjnych – jest to nic innego jak język, jakim komputery porozumiewają się między sobą. Przy czym sieci WAN charakteryzują się również wykorzystaniem różnych odmian transmisji szeregowej.

Sieć WAN w praktyce

Żeby zrozumieć, czym dokładnie jest sieć WAN, wystarczy spojrzeć na internet. Jest on w rzeczywistości największą siecią WAN. Za sprawą globalnej infrastruktury telekomunikacyjnej, udało się stworzyć rozległą sieć komputerową, z której korzysta ponad 4,5 miliarda ludzi.

W przeciwieństwie do sieci lokalnych (LAN) czy sieci aglomeracyjnych (MAN), sieci WAN mogą być sieciami o zasięgu globalnym. Tym samym każdy komputer czy urządzenie mobilne podłączone do internetu może się znaleźć w tego typu sieci. To jednak nie wszystko, ponieważ rozróżnia się kilka rodzajów sieci rozległych.

Rodzaje sieci WAN

To, z jakim rodzajem sieci WAN mamy do czynienia, wiąże się przede wszystkim z ich zastosowaniem. Znaczenie ma także rodzaj łączy i protokołów, za których pośrednictwem realizowana jest komunikacja pomiędzy wchodzącymi w jej skład urządzeniami.

Sieć WAN rodzaje:

  • edukacyjne (łączące szkoły i uczelnie),
  • urzędowe (łączące urzędy),
  • korporacyjne (łączące oddziały firm zlokalizowane w dużym rozproszeniu geograficznym),
  • publiczne (dostępne dla wszystkich użytkowników – Internet),
  • prywatne (łączące zazwyczaj kilka sieci lokalnych danej organizacji, w jedną sieć globalną, np. WAN IP VPN, SD-WAN).

Firmy czy organizacje korzystają zazwyczaj z prywatnych sieci wirtualnych WAN [IP VPN], które są odizolowane od sieci ogólnodostępnych. Gwarantuje to nie tylko większą ochronę przesyłanych danych, ale także większą prędkość transferu. W tego typu sieciach WAN wykorzystywane są z reguły protokoły MPLS, dzięki którym duże pakiety danych są przesyłane szybko, z zachowaniem ich wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.