Artykuł partnera.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wizyta u psychologa zawsze musi być związana z poważnymi problemami natury zdrowia psychicznego.
Tego typu podejście jest spowodowane wciąż obecną stygmatyzacją społeczną, która sprawia, że sesje terapeutyczne są postrzegane jako ostateczność będącą niejako odpowiedzią na skrajne formy zaburzeń. Na szczęście odbiór tego zjawiska dynamicznie się zmienia i obecnie psychoterapia to nie tylko walka z samymi demonami, ale i w równym stopniu pogłębienie samoświadomości, odkrycie źródła mechanizmów swoich zachowań, a także zrozumienie relacji jakie towarzyszą nam na co dzień. Psychoterapia pomaga podnieść jakość naszego życia i odkryć wewnętrzne siły, które w nas drzemią. Przyjrzyjmy się bliżej jej fenomenowi.
Jakie wyróżniamy rodzaje psychoterapii?
Istnieje sporo nurtów psychoterapeutycznych, z których cztery najpopularniejsze to:
- psychoanalityczny,
- psychodynamiczny,
- poznawczo-behawioralny (CBT),
- systemowy.
Jakkolwiek nie da się jednoznacznie określić, który z nich posiada największą i najlepiej udokumentowaną skuteczność, tak z całą pewnością można stwierdzić, że najlepiej obecnie zbadanym nurtem psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna, której dodatkową zaletą jest jej relatywnie łatwa adaptacja do coraz popularniejszego formatu terapii online.
Czym jest terapia CBT?
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioural therapy) to tzw. terapia krótkoterminowa podczas której pracuje się przede wszystkim nad bieżącymi, codziennymi problemami, a sama praca terapeutyczna rozpoczyna się od opracowania celu terapii przez terapeutę i pacjenta.
W trakcie sesji terapeuta za pomocą ustrukturyzowanego planu stara się wskazać pacjentowi drogę do zmiany zarówno sposobu myślenia jak i odbioru rzeczywistości.
Sukces psychoterapii w bardzo dużym stopniu zależy od umiejętności samego terapeuty, dlatego tak ważnym jest, aby jego poszukiwania przeprowadzone były możliwie starannie i w oparciu o zweryfikowane, w pełni transparentne dane. W tym celu mogą nam pomóc serwisy internetowe zrzeszające certyfikowanych terapeutów w ramach cieszących się coraz większą popularnością usług terapii online. Jednym z takich portali jest trzymsie.pl, który działając na rynku od początku pojawienia się powyższego trendu, stawia na współpracę tylko z najlepszymi specjalistami z dziedziny zdrowia psychicznego.
Jakie zaburzenia możemy leczyć dzięki zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej?
Spośród wielu zaburzeń i sytuacji kryzysowych, nad którymi z powodzeniem pracuje się w trakcie prowadzenia terapii poznawczo-behawioralnej, w pierwszej kolejności należy wymienić:
- depresję,
- bezsenność,
- uzależnienia,
- zaburzenia lękowe,
- konflikty w pracy,
- natłok myśli,
- żałobę,
- fobie,
- zespół stresu pourazowego (PTSD),
- schizofrenię.
Nietrudno zauważyć, że wskazane wyżej problemy pokazują elastyczność terapii poznawczo-behawioralnej, którą z powodzeniem możemy stosować zarówno w celu poprawy jakości życia jak i w leczeniu poważnych chorób psychicznych.
Kiedy powinniśmy rozważyć pomoc psychoterapeuty?
Jeśli odczuwamy wyraźne obawy o nasze zdrowie psychiczne, z całą pewnością powinniśmy podjąć konsultacje z psychologiem, który w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania wysłucha wszystkich naszych lęków oraz zaproponuje dalsze kroki jak na przykład podjęcie dedykowanej naszym problemom terapii w trakcie której poznamy lepiej mechanizmy kierujące naszym zachowaniem. Dodatkowo, psychoterapia podniesie nasz komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa, które jak wskazują wszelkie badania, mają ogromne znaczenie również dla utrzymania właściwej kondycji fizycznej.
Pamiętajmy też, że wizyta u psychologa nigdy nie była i nie jest powodem do żadnego wstydu, a wręcz przeciwnie – trzeba być bardzo odważnym, aby stanąć naprzeciw swoich problemów i pragnąć dla siebie więcej.
Rozwój technologii sprawił, że decydując się na wybór psychoterapii w formacie online możemy skorzystać z jej dobrodziejstw bez wychodzenia z domu. Psycholog online sprawdzi się zwłaszcza dla ludzi z małych ośrodków miejskich, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do psychoterapeuty.
Nie bójmy się przekonać o tym osobiście, jeśli zajdzie taka konieczność.