Inozytol (określany też mianem witamina b8) ma niebanalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Wpływa między innymi na pracę układu nerwowego

Ma aktywny wpływ na gospodarkę tłuszczami w organizmie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej substancji aktywnej?

Dzięki rozwojowi medycyny oraz farmakologii znamy znaczną część substancji aktywnych, jakie nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Postęp wiedzy pozwala także na stworzenie stosownych substancji w warunkach laboratoryjnych i aplikowanie ich w formie suplementów diety, osobom, które cierpią na niedobory różnych substancji.

Inozytol wpływa na wiele aspektów działania naszego organizmu, między innymi na poziom cholesterolu czy pracę mózgu. Może usprawniać częściowo lub znacznie (w zależności od schorzenia) regulować pracę całego układu nerwowego człowieka.

Inozytol – najważniejsze informacje

Wymieniany już kilka razy w tym tekście inozytol odpowiada za prawidłową gospodarkę tłuszczami w tym cholesterolem. Inozytol zapobiega między innymi otłuszczaniu się wątroby.

Co ciekawe inozytol stosuje się także w kontekście walki z depresją. Ponadto jest substancją wspomagająca walkę z nerwicą natręctw, w leczeniu ataków paniki, a nawet w profilaktyce leczenia zaburzeń odżywiania czy w leczeniu zaburzeń pamięci w przypadku choroby Alzheimera. Substancja ta jest także substancją pomocnicza także w leczeniu choroby o nazwie zespół policystycznych jajników.

Co może spowodować niedobór inozytolu

Prawidłowy poziom tej substancji pozwala na uniknięcie wielu niebezpiecznych chorób, na przykład u osób chorujących na cukrzycę jej prawidłowy poziom pozwala zapobiec występowaniu neuropatii cukrzycowej. Przyjmowanie inozytolu u diabetyków wspomaga proces przewodzenia sygnałów nerwowych.

Jak już wspominaliśmy w kontekście leczenia zaburzeń z pamięcią, inozytol wspomaga układ nerwowy. Pomaga aktywnie utrzymać poziom miedzi w komórkach ludzkiego mózgu, dodatkowo aktywnie podnosi poziom wrażliwości receptorów na serotoninę.

A skutki uboczne? Inozytol jak każdy suplement diety musi być przyjmowany zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu, w przeciwnym wypadku możemy doznać dolegliwości żołądkowych, czy zawrotów i bólu głowy.

Nie zawsze jednak musimy przyjmować inozytol w sztucznej formie. W naturze inozytol występuje w żywności, jego źródłem jest między innymi groch, kapusta czy soczewica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.