Prowadząc własny biznes, warto poszukiwać nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią nam maksymalną efektywność, a jednocześnie pozwolą na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Wśród tych, które zasługują na szczególną uwagę, wymienić należy telefony VoIP. Czym są? Jakie mają zalety i wady? Przekonajmy się.

Czym jest telefonia VoIP?

Mówiąc najprościej, telefon VoIP to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia nam przeprowadzenie rozmów głosowych przy wykorzystaniu połączenia internetowego. Jest to usługa, która polega na przetwarzaniu głosu w taki sposób, by mógł on zostać przesyłany przez Internet. Od tradycyjnej telefonii, VoIP różni się nie tylko brakiem naziemnych nadajników czy sieci telefonicznej, ale również faktem, że umożliwia on odbieranie w tym samym czasie kilku połączeń. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z kontami użytkowników, nie zaś z konkretnymi numerami telefonów. Z tego właśnie powodu telefonia VoIP pozwala nam na prowadzenie kilku rozmów oraz swobodne przełączanie się pomiędzy kilkoma rozmówcami.

Jakie zalety posiada telefon VoIP?

Telefonia internetowa ma wiele zalet. Podstawową jest oczywiście cena tego typu usług. Jest ona znacznie niższa, niż w przypadku połączeń stacjonarnych oraz komórkowych. Oszczędności, które płyną z korzystania z telefonów VoIP, mogą wynieść nawet do 70 procent. To jednak nie wszystko. Telefonia VoIP daje nam również możliwość korzystania z różnego rodzaju urządzeń. Połączenia możemy nawiązywać zarówno korzystając z telefonów stacjonarnych, smartfonów a nawet za pomocą programu na laptopie.

Mówiąc o zaletach korzystania z telefonii internetowej nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wiele telefonów VoIP posiada nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają jakość dźwięku oraz eliminują szumy w tle. Dzięki temu prowadzenie rozmowy staje się znacznie bardziej komfortowe.

Czy telefony VoIP mają jakieś ograniczenia?

Jak każde rozwiązanie, również telefony VoIP nie są wolne od wad. Jest ich jednak nieporównywalnie mniej, niż mocnych stron tego rozwiązania. Przede wszystkim, podstawowe ograniczenie dotyczy połączenia internetowego. Aby telefon VoIP działała sprawnie i bez żadnych zakłóceń, konieczne jest posiadanie stabilnego połączenia o dość dużej prędkości. Jeśli więc nasza firma znajduje się na terenie, w którym nie mamy dostępu do stałego łącza internetowego, ten rodzaj usługi może się nie sprawdzić.

Dla kogo będzie to dobry wybór?

Telefony VoIP sprawdzą się w przypadku firm, które wykonują sporo połączeń telefonicznych. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla biur call center lub centrali telefonicznych. Świetnie sprawdzą się również w przypadku osób, które nie są w stanie pracować wyłącznie w biurze, często podróżują, odwiedzają klientów lub decydują się na pracę zdalną. W przypadku telefonii VoIP nie korzystamy bowiem z tradycyjnej linii telefonicznej, dzięki czemu zapewnia nam ona sporą mobilność.

Podsumowując, telefon VoIP to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla firm, których działalność opiera się na wykonywaniu sporej ilości połączeń telefonicznych. Dzięki niemu możliwe jest bowiem znaczne ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.