W wieku 25 lat osiągnął to o czym wiele osób marzy i dąży przez całe życie. Podróżuje po całym świecie, zwiedził ponad 50 krajów. W dodatku napisał książkę oraz prowadzi kilka firm w branży e-commerce.

Redakcja: Pawle, czy pasja jest podstawą dobrego, pełnego wrażeń życia?

Paweł Wojnicz: Oczywiście! Uważam, że życie bez pasji jest pozbawione sensu. Znalezienie pasji pozwala realizować samego siebie, daje chęć do działania i samorozwoju. Najgorszą rzeczą jest życie z dnia na dzień, kiedy nic nie sprawia radości. Na odkrywanie siebie nigdy nie jest za późno, bo najważniejsza jest chęć do poznawania nowych rzeczy i doskonalenia samego siebie. Pasja może być też świetnym sposobem na nawiązanie nowych znajomości z ludźmi, którzy kochają to samo co my.

Redakcja: Jak znaleźć swoją pasję, coś, co będzie motorem napędowym do działania?

Paweł Wojnicz: Przede wszystkim trzeba poważnie zastanowić się, co sprawia nam radość. Ale nie taką chwilową, tylko długotrwałą. Trzeba zadać sobie pytanie, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy i przy czym czas pędzi jak szalony. Pamiętajmy, że żadna pasja nie jest głupia, jeśli tylko daje nam radość. Może ona się nie podobać innym, ale to nie ma znaczenia. Dobrym sposobem na odnalezienie swojej pasji jest zastanowienie się, za co najczęściej wdzięczni są nam znajomi i rodzina. Być może jest to nasza mocna strona i można ją przekształcić w hobby. Trzeba również dać sobie czas na popełnianie błędów, ale w tej sytuacji nie można się poddawać i trzeba nadal szukać pasji.

Redakcja: Co zrobić, gdy całe życie porównujemy się do innych? 

Paweł Wojnicz: Największym błędem jaki możemy popełnić to ciągłe porównywanie się do innych. Czyjeś życie zawsze wydaje się atrakcyjniejsze niż nasze własne, ale nie słusznie. Często jest to równoznaczne z tym, że uważamy, że ktoś kto ma więcej pieniędzy jest lepszym, szczęśliwszym człowiekiem. A jest to zupełna nieprawda. Faktycznie posiadanie pieniędzy, za które można prowadzić życie na wyższym poziomie nie jest niczym złym, ale to nie one sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy. Szczęście to stan umysłu i świadomość maksymalnego wykorzystania każdego dnia. Trzeba kierować się zasadą, aby wykorzystywać wszystkie dane nam chwile w najlepszy możliwy sposób.

Redakcja: Dużo mówisz o rozwoju osobistym. Dlaczego uważasz, że jest on tak ważny?

Paweł Wojnicz: Rozwój osobisty to proces, który trwa całe życie. W jego wyniku zdobywamy nowe umiejętności, rozwijamy te, które już posiadamy. Zwiększa to poczucie własnej wartości i sprawia, że doceniamy to, kim jesteśmy. Otwiera to wiele dróg i możliwości. Rozwój osobisty może dotyczyć wielu obszarów życia, a to od nas samych zależy, który z nich chcemy rozwijać. Uważam, że praca nad sobą, która jest systematyczna i przynosi zamierzone efekty, to podstawa sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Redakcja: Co zrobić w sytuacji zwątpienia i braku wiary we własne umiejętności i możliwości?

Paweł Wojnicz: Każdemu człowiekowi może przytrafić się chwila słabości i jest to normalne. Najważniejsze jest to, aby z tej sytuacji wyjść obronną ręką. Przede wszystkim trzeba przestać karmić swój umysł negatywnymi emocjami, które obniżają poziom motywacji. Zamiast obwiniać się za niepowiedzenia zastanów się, co możesz zrobić w przyszłości, aby uniknąć takiej sytuacji. Ważne jest również celebrowanie nawet najmniejszych sukcesów, bo jest to świetną motywacją do dalszych działań. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy swoimi słowami czy czynami sprawiają, że tracisz chęć do działania, pomyśl o zmianie swojego otoczenia.

Redakcja: Uważasz, że biznes internetowy to dobry pomysł, aby osiągnąć sukces?

Pawel Wojnicz: Biznes internetowy daje przede wszystkim poczucie wolności i niezależności. Możemy wykonywać go z dowolnego miejsca na świecie o dowolnej porze. Nie czujemy się uwiązani codziennymi dojazdami do biura i wieloma godzinami spędzonymi za biurkiem wśród osób, które nie do końca nam odpowiadają. Prowadzenie biznesu w internecie daje możliwość rozwijania swoich pasji oraz rozwoju. Działalność w sieci jest z reguły tańszym rozwiązaniem, ponieważ odpada przy niej wiele kosztów związanych z np. wynajmem i wyposażeniem biura. Początkowo może być traktowana jako dodatkowe źródło dochodu, a gdy odniesie sukces może stać się głównym źródłem utrzymania. Taka działalność daje niesamowite poczucie niezależności i możliwość samodzielnego decydowania o swojej pracy.

Redakcja: Dziękujemy za wywiad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.