Współczesne centrale oddymiania to elektryczne urządzenia, które zapewniają kontrolę oraz sterowanie całego systemu związane z instalacją systemu oddymiania. W każdym z nich centrale oddymiania powinny odgrywać kluczowe rolę ze względu na ich strategiczny charakter. Czytaj dalej i sprawdź, na czym polega działanie centrali oddymiania.

Centrala oddymiania RZN, aby być niezawodną w każdej sytuacji, musi mieć zapewnione sterowanie oraz kontrolę całego systemu. Centrale oddymiania RZN posiadają niezależne źródła zasilania, które umożliwiają uruchomienie oddymiania także wtedy, gdy w konkretnym budynku zabrakło jakiegokolwiek źródła zasilania. Dlatego niezależność źródła zasilania w przypadku konkretnego modelu centrali jest kluczowym aspektem przy jej wyborze.

Centrale oddymiania – co warto wiedzieć?

W obecnych czasach standardem jest, że konkretna centrala oddymiania jest urządzeniem w pełni elektrycznym.  Przydatna i pożyteczna centrala, poza podstawowymi funkcjami w postaci sterowania oraz kontroli całego systemu, powinna posiadać także szereg dodatkowych funkcji, które ułatwią codzienną obsługę oraz serwis. W zdecydowanej większości przypadków, dodatkowe funkcje w centralach oddymiania, o ile nie są standardem, powinny posiadać możliwość obsługi poprzez dodatkowe moduły wspomagające.

Przykładową funkcjonalnością konkretnej centrali oddymiania, która świadczy o wysokiej jakości konkretnego produktu jest np. funkcja alarmu w sytuacji różnego rodzaju zakłóceń. Poza tym, dobrze widziane w przypadku konkretnych centrali jest np. regulacja czasu przewietrzania, funkcja ograniczenia wysuwu czy zintegrowane service timery, dzięki którym możliwe jest dokonywanie kontroli przeglądów serwisowych i konserwacyjnych.

Przykładowe dane techniczne standardowej centrali oddymiania

Poza wspomnianymi modułowymi centralami sterującymi, które umożliwiają oddymianie i naturalną wentylację, standardowe centrale oddymiania powinny posiadać takie udogodnienia i standardy jak np. całkowity prąd napędów do 4 A, możliwość stosowania w sieci AdComnNet, a także możliwość obsługi na dwóch strefach oddymiania (2 liniach i 2 grupach).

Centrala oddymiania umożliwia podłączenie do bezpośrednich podłączeń czujek pogodowych, a także chwytaków elektromagnetycznych. Dobrym świadectwem konkretnej centrali oddymiania jest programowanie funkcji różnego rodzaju, takich jak funkcje dla alarmów czy uszkodzeń, ograniczenie ich wysuwu czy czasu dla wentylacji.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.