Zmarszczki mimiczne wbrew pozorom nie spotykają jedynie starszych pań. To problem, z którym często mierzą się również kobiety w młodym wieku. Zmarszczki tego typu są przeważnie skutkiem zbyt intensywnej pracy mięśni twarzy. Chodzi na przykład o wyrażanie takich emocji jak uśmiech czy grymas. To wszystko staje się przyczyną pojawiania się zmarszczek mimicznych.

Czym jednak dokładnie są zmarszczki mimiczne? Jak powstają? Czy można je spłycić? Albo zupełnie się ich pozbyć? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu. Odpowiedzi na te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej.

Czym są zmarszczki mimiczne i jak powstają?

Najprościej rzecz ujmując zmarszczki mimiczne to deformacje skóry twarzy, które powstają na skutek intensywnej pracy mięśni. Nasza skóra kurczy się i rozkurcza. W wyniku tego stopniowo tworzy się zmarszczka. Dzieje się to pod kątem prostym do linii naprężenia skóry. Warto wiedzieć, że wpływ na kondycję naszej skóry mają głównie zmiany, które w sposób naturalny zachodzą w naszym organizmie. Wynikają one na przykład ze starzenia się. Są to również różnego rodzaju uwarunkowania genetyczne.

Z biegiem lat skóra traci swoje naturalne zdolności regeneracji i utrzymywania wody w naskórku. Jednocześnie nie utrzymuje też takich składników jak kolagen, elastyna czy znany wszystkim kwas hialuronowy. W wyniku tego skóra na twarzy, i nie tylko, staje się sucha, znacznie mniej elastyczna i pojawiają się zmarszczki mimiczne.

Za powstawanie zmarszczek mimicznych w dużym stopniu odpowiadają również takie czynniki, na które każdy z nas może mieć wpływ. Jest to styl życia, sposób odżywiania czy rutynowa pielęgnacja naszej skóry. Tak więc właściwie bez żadnej pomocy skalpela, a nawet specjalistycznych kremów, możemy w pewien sposób odraczać pojawianie się zmarszczek mimicznych.

Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Warto bowiem wiedzieć, że ze zmarszczkami tego typu borykają się też ludzie młodzi. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już około trzydziestego roku życia. Takie zmarszczki nazywamy kurzymi łapkami. Potem kolejno pojawiają się zmarszczki pomiędzy brwiami i w okolicach ust. Takie utrwalone zmarszczki mimiczne nazywane są statycznymi.

Jakie są domowe sposoby na spłycenie zmarszczek mimicznych?

  • Picie dużej ilości wody. Warto wiedzieć bowiem, że na suchej skórze zmarszczki pojawiają się szybciej. Dlatego naszą dietę należy wzbogacić o antyoksydanty.
  • Wysypianie się. To bardzo istotny czynnik, który również decyduje o pojawianiu się zmarszczek. Wysypianie się pomaga w relaksacji mięśni twarzy.
  • Spanie na plecach. Wbrew pozorom to bardzo ważne. Taka pozycja bowiem najmniej służy naszej urodzie. Gdy śpimy na plecach to dochodzi do odgniatania zmarszczek pojawiających się na twarzy. W tej pozycji mięśnie też szybciej ulegają rozluźnieniu, a sama pozycja wpływa na nie relaksacyjnie.
  • Ochrona przed promieniami UV. To czynnik, który znacząco przyspiesza pojawianie się zmarszczek mimicznych. Promienie UV bowiem odpowiadają za degenerację elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Tak naprawdę wystarczy jedynie piętnastominutowa ekspozycja na słońce, aby ożywić enzymy niszcząca włókna kolagenowe. Takie uruchomione enzymy będą działać przez najbliższe 72 godziny.
  • Odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto sięgać po kremy na bazie kwasu hialuronowego czy peptydów. Taki krem stosuje się na całą twarz. Relaksują one skórę twarzy i spłycają zmarszczki mimiczne.
  • Uwaga na makijaż. Oprócz odpowiedniego kremu warto też zaopatrzyć się w podkłady o lekkiej formule. Podobnie ja krem wygładzają one skórę i nadają jej świeży kolor.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.