Uprawa roli to działalność niezwykle skomplikowana, która wymaga sporego zestawu niezbędnego sprzętu oraz bogatej wiedzy. Podstawowym narzędziem pracy są maszyny agrotechniczne i dobry ciągnik.
Dochodowe i rozwijające się gospodarstwo rolne wymaga odpowiedniego zestawu maszyn. Umożliwiają one kompletną uprawę roli, zaczynając od przygotowywania pola, a kończąc na zbiorach. Jakich maszyn i narzędzi potrzebują małe oraz średnie gospodarstwa rolne? Czy w ich wypadku zakup to zawsze najlepszy wybór? Odpowiadamy.

Ciągnik to podstawa pracy każdego gospodarstwa rolnego

Najważniejszą maszyną w każdym gospodarstwie jest ciągnik. Każdy rolnik pracujący na przynajmniej kilku hektarowej powierzchni potrzebuje przynajmniej jednego traktora. To do niego podczepiane są praktycznie wszystkie pozostałe maszyny. Ponadto pomaga on w przemieszczaniu się po gospodarstwie, a także może stanowić źródło napędu innych urządzeń za pomocą WOM lub hydrauliki zewnętrznej.

Każdy ciągnik jest zaprojektowany tak, by wywierać jak najmniejszy nacisk jednostkowy na glebę, oferować wysoką zwrotność i uniwersalność. Czym kierować się przy jego wyborze? Najważniejsze są takie czynniki jak:

  • przeznaczenie ciągnika,
  • moc silnika,
  • ukształtowanie terenu,
  • rodzaj gleby,
  • wielkość areału.

W przypadku wyboru tylko jednego ciągnika do swojego gospodarstwa trzeba wybrać jak najbardziej uniwersalny pojazd. Warto też zastanowić się dobrze nad wyborem nowego lub używanego ciągnika. Stawiając na pojazd z drugiej ręki, warto szukać nowszych traktorów, które są wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. Pozwalają one na znaczne zwiększenie efektywności uprawy.

Narzędzia niezbędne do uprawy pola

Ciągnik wybrany, czas dokupić narzędzia niezbędne do uprawy ziemi. Ich zadaniem jest przygotowanie pól do zasiewu, a także zadbanie o stan i strukturę gleby. W tym celu najczęściej korzysta się z pługów, bron (w tym tzw. talerzówek), czy glebogryzarek. Każda z maszyn musi być odpowiednio dobrana do posiadanego ciągnika pod kątem mocy. Jednocześnie powinna oferować możliwie jak najwyższą efektywność pracy.

Siewniki i maszyny do nawożenia

Następne na liście są różnego rodzaju siewniki, a także aparatura niezbędna do nawożenia. Te pierwsze pozwalają na precyzyjne umieszczenie nasion w glebie. Dobry siewnik to podstawa, jeśli liczysz na obfite plony i zależy Ci na optymalizacji czasu pracy.

Równie ważne są maszyny do nawożenia. Rozsiewacz nawozu pozwoli dostarczyć dodatkowe i bardzo cenne składniki odżywcze glebie. Jeśli planujesz korzystanie z naturalnych nawozów, przyda się również rozrzutnik zwany też roztrząsaczem. Ta maszyna pozwoli Ci rozdrobnić i równomiernie rozprowadzić obornik, bądź inne nawozy naturalne po polu.

Czas na zbiory — czy własny kombajn jest niezbędny?

Kombajn to jedna z najdroższych i najrzadziej używanych maszyn rolniczych. Zapotrzebowanie na jego pracę występuje tylko przez kilka miesięcy w roku. Z tego powodu dla wielu małych, czy nawet średnich gospodarstw jego zakup nie jest opłacalną inwestycją. Dużo tańszym rozwiązaniem będzie jego wynajem jedynie w sezonie zbiorów.

Ten nie jest najtańszy, lecz w przypadku posiadania niewielkiego areału i tak daje sporą oszczędność. Po pierwsze ze względu na to, że maszyny nie trzeba wtedy kupować, a po drugie z uwagi na to, że wynajmowanego kombajnu nie trzeba też ubezpieczać czy naprawiać.

Nowe czy używane — jakie maszyny rolnicze do uprawy ziemi wybrać?

Potężne maszyny rolnicze potrafią być drogie, zwłaszcza gdy są nowe. Z tego powodu wiele gospodarstw stawia na tańsze rozwiązanie, czyli używany sprzęt. Czy to dobre wyjście? Zakup używanych maszyn może być opłacalny, lecz niesie za sobą pewne wady. Taki sprzęt nie jest objęty gwarancją, nie można być pewnym jego dokładnego stanu i szybciej ulegnie awarii.

Stawiając na nowy sprzęt, który wyprodukował uznany producent maszyn rolniczych, możesz być spokojny o to, że będziesz korzystać z niego przez lata. Możesz liczyć na pełną kontrolę nad eksploatacją, znacznie dłuższą żywotność wszystkich podzespołów, a przez pierwsze lata także gwarancję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.