Artykuł sponsorowany.

Sprężarki przydają się nie tylko w przemyśle, ale również w domu, choć oczywiście do prywatnych celów nie jest potrzebna bardzo droga, specjalistyczna maszyna o wysokich parametrach. Czym zatem kierować się przy wyborze sprężarki?

Najlepsza sprężarka do domu

Domowy kompresor wykorzystywany jest przeważnie do takich czynności jak pompowanie kół czy ogrodowych basenów, zasilanie narzędzi pneumatycznych, malowanie, lakierowanie, czyszczenie domowego sprzętu, tynkowanie. Sprężarka na prywatny użytek powinna mieć wydajność około 300-400 litrów na minutę. Modele z większymi zbiornikami, o pojemności 200 litrów, są lepsze, ale zajmują sporo miejsca, dlatego wygodniejszym rozwiązaniem będzie kompresor na 50-100 litrów. Jeśli chodzi o ciśnienie, to większość domowych prac wymaga nie więcej niż sześć barów, wystarczy zatem sprężarka z maksymalnym ciśnieniem 8 bar.

Jaka sprężarka dla przemysłu?

W zakładach przemysłowych uniwersalny, tani kompresor nie wystarczy. Również w warsztatach samochodowych przyda się sprzęt wyższej klasy, ze zbiornikiem o pojemności co najmniej 150 litrów i ciśnieniem powietrza 10 bar. Sprężarki olejowe są o tyle lepsze, że mogą pracować w trybie ciągłym i rzadziej się psują, jednak do lakierowania przyda się raczej kompresor bezolejowy. Obliczyć trzeba jeszcze zapotrzebowanie na sprężone powietrze – uwzględniamy wszystkie urządzenia podłączone do kompresora, jeśli zazwyczaj pracują one w tym samym czasie.

W zakładach produkcyjnych niezbędna jest sprężarka o wysokiej mocy. Poleca się głównie sprężarki śrubowe, które wprawdzie są droższe od wersji tłokowej, ale za to pracują bardziej wydajnie, są cichsze i rzadziej ulegają awariom. Tam, gdzie wymagana jest bezwzględna czystość sprężanego powietrza, czyli na przykład w branży spożywczej, zaleca się stosowanie sprężarek bezolejowych.

Polecanym rozwiązaniem dla przemysłu jest nowoczesna sprężarka rotacyjna Aerzen. Model Delta Hybrid charakteryzuje się zakresem regulacji od 25 do 100 procent, i jako jedyny na świecie łączy w sobie technologie sprężarek i dmuchaw – dzięki temu jedno urządzenie jest w stanie wytwarzać zarówno podciśnienie, jak i nadciśnienie. Do tego jest to urządzenie energooszczędne, pozwalające zmniejszyć zużycie energii o około 15 procent w porównaniu ze zwykłymi sprężarkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.