Tokarki karuzelowe są pod wieloma względami wyjątkowymi obrabiarkami. Wynika to oczywiście z ich zastosowania – konstruuje się je tak, żeby precyzyjnie toczyły stosunkowo niskie przedmioty o dużej średnicy i masie dochodzącej nawet do 200 ton. To już naprawdę jest potężne narzędzie.

Dlaczego wybrać tokarkę karuzelową?

Teoretycznie w wielu przypadkach dla tokarki karuzelowej można znaleźć alternatywę: tokarka kłowa lub tarczowa też mogłyby obrabiać wiele podobnych elementów. Jedną z największych zalet tokarek karuzelowych jest jednak ich bardzo wysoka wydajność i szybkie tempo pracy. To oczywiście przekłada się na ekonomię pracy i pozwala nawet krótkie serie lub pojedyncze elementy przygotować w rozsądnym budżecie. Na tym się jednak zalety karuzel nie kończą. Ponieważ ich układ i konstrukcja pozwalają na jednoczesną pracę kilku narzędzi, co pozwala optymalizować ich zużycie i ułatwia eksploatację maszyny. Zdecydowanie nie jest to przesadnie uniwersalne urządzenie, ale za to świetnie dostosowane do stawianych przed nim zadań.

Którą tokarkę wybrać?

Podstawowy podział tokarek karuzelowych bazuje na ilości stojaków: jednostojakowe lub dwustojakowe. Warto jednak wspomnieć o tym, że niektóre karuzelówki o jednym stojaku mają rozsuwany blat, który zwiększa ich funkcjonalność i pozwala na obróbkę elementów o nieco większych wymiarach. Zdecydowanie ważniejszym kryterium jest jednak dostępność materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych i akcesoriów dodatkowych. Tokarki karuzelowe dopasowuje się przede wszystkim do rozmiarów elementów, które będą na nich obrabiane, a następnie należy zatroszczyć się właśnie o ułatwienie i obniżenie kosztów eksploatacyjnych, które w przypadku tych maszyn i tak zawsze są znaczne. Dobrze też jest uświadomić sobie, że nie trzeba szukać wyłącznie w grupie najdroższych marek – często tokarni nieco tańsze budowane są na tych samych podzespołach i wcale nie ustępują funkcjonalnościom najbardziej zachwalanym modelom.

Tokarki karuzelowe – konstrukcja i jej konsekwencje

Ze względu na wielkość obrabianych elementów tokarki karuzelowe są naprawdę dużymi maszynami. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na ich kształt. Nie tylko dlatego, że będzie on w pewnym stopniu mógł ograniczać dostępność do urządzenia, ale przede wszystkim dlatego, że niektóre mniejsze tokarki są na tyle niestabilne, że może się to przekładać na zmniejszenie precyzji ich pracy. To zastrzeżenie dotyczy co prawda tylko kilku mniej udanych modeli, jednak warto o tym pamiętać, szukając tokarek do swojego parku maszynowego. Konstrukcja musi umożliwiać optymalne prowadzenie chłodziwa, łatwy dostęp do często wymienianych akcesoriów i końcówek roboczych, musi też być zaprojektowana w taki sposób, by minimalizować ryzyko wypadku w razie awarii. Nie są to wymagania szczególne na tle innych maszyn skrawających, jednak biorąc pod uwagę wielkość i masę obrabianych elementów, w przypadku tokarek karuzelowych należy spojrzeć na nie szczególnie uważnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.