Bariery drogowe wykorzystywane są w wielu różnych celach. Przede wszystkim ich zastosowanie może dotyczyć oddzielenia chodnika od jezdni, jednak to tylko jedno z wielu możliwości. Warto wiedzieć w jaki sposób można je jeszcze wykorzystać.

Solidne bariery drogowe

Jak wspomniano wcześniej bariery drogowe świetnie się sprawdzają do oddzielenia chodnika od jezdni. W ten sposób piesi mają zapewnione większe bezpieczeństwo, a także uniemożliwiają przejście przez drogę w miejscu niedozwolonym. Barierki pomagają lepiej zorganizować ruch, dzięki nim można wprowadzić pojazdy na odpowiednie tory.

Bariery ochronne mogą być także stosowane na nasypach czy wiaduktach oraz w miejscach, w których w bliskiej odległości od drogi znajdują się różne obiekty i przeszkody. Za pomocą zapór zabezpieczone są także skarpy, z których wystają duże odłamki skał.

W załączniku do Zarządzenia Nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące zastosowania barierek drogowych.

Jakie są rodzaje barier drogowych?

Bariery drogowe podzielono na kilka grup w oparciu o konkretne czynniki jak: poziom powstrzymywania, poziom intensywności zderzenia oraz odkształcenie.

Jedną z możliwości są zapory drogowe. Różnią się one od siebie miejscem przeznaczenia. Można je montować na mostach, czy drogach o natężonym ruchu, a także w takich lokalizacjach, gdzie pojazdy się poruszają z bardzo dużą prędkością. Można tam tamże zastosować specjalne bariery energochłonne. Natomiast na chodnikach czy zwyczajnych drogach dobrze sprawdzą się bariery drogowe czy dzielące bariery drogowe (stosowane przede wszystkim na pasie, który rozdziela jednie o przeciwnych kierunkach ruchu).

Innym rozwiązaniem są bariery chodnikowe, ochronne bariery drogowe, bariery mostowe, betonowe lub plastikowe. Stosuje się je na mostach, a także na schodach i wzdłuż jezdni. Zabezpieczają one pieszych. Bariery ochronne plastikowe lub betonowe stosuje się, aby uniemożliwić pojazdom wyjechanie poza krawędź drogi. Warto zaznaczyć, że bariery ochronne można stosować jedynie w takich miejscach, w których ewentualne skutki wypadku mogą być większe niż skutki zderzenia z barierką.

Co jeszcze warto wiedzieć o barierach ochronnych?

Jak wspomniano wcześniej, bariery ochronne to specjalne urządzenia, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Barierkami mogą być tak odgrodzone różne nasypy, a także zbiorniki wodne. Powinny być one także dokładnie oznakowane, aby można je było dostrzec z większej odległości.

Warto zaznaczyć, że poszczególne bariery ochronne, powinny posiadać określone długości. Ponadto barierka drogowa powinna być wyposażone w specjalne odcinki końcowe i początkowe. Poszczególne elementy, powinny być ze sobą połączone w taki sposób, aby nie ograniczały swoich funkcji i gwarantowały bezpieczeństwo.

Na polskich drogach stosuje się także bardziej innowacyjne rozwiązania jak np. bariery linowe. Warto zaznaczyć, że nie są to bariery sprężyste. Ich konstrukcja jest tak stworzona, że po przekroczeniu danego obciążenia zaczepy liny zerwą się, a liny ulegną poluzowaniu właściwego dla siły uderzenia. Dzięki temu pojazd nie zostanie odrzucony, co może być bardzo niebezpieczne dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego.

Bariery drogowe to bardzo ważny element drogowej infrastruktury. Powinny być one dopasowane do danych warunków, a nadrzędnym celem ich zastosowania powinno być bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.