Artykuł partnera.

Mnogość dekoracji okiennych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, dzisiaj jednak przyjrzyjmy się, co najbardziej lubią mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, a wybór jest zaiste szeroki firanki, kotary i karnisze różnych typów!

Rodzaje dekoracji okiennych na wrocławskim rynku

Rynek akcesoriów dekoracyjnych jest bardzo bogaty, szczególnie w przypadku dużych miast, lecz nie wszystkie firmy potrafią sprostać zamówieniom klientów, którzy potrzebują zasłon szytych na miarę. Są jednak przedsiębiorstwa, które podołają takim zleceniom, choćby firma Małgorzata, która udostępniła redakcji zdjęcia na potrzeby tego artykułu. Innymi popularnymi sposobami na przyozdobienie okna są rolety, o których opowiemy nieco więcej w jednym z kolejnych artykułów, oraz firany. Rzecz jasna wybór konkretnej dekoracji będzie zależał od naszych preferencji, mamy przecież różne gusta, i od stylu, w jakim postanowiliśmy urządzić nasze mieszkanie. Inaczej bowiem prezentują się wnętrza klasyczne i okna w stylu prowansalskim, a inaczej ozdobimy minimalistyczne okno. Różnice te dotyczą zarówno kształtów, dekoracyjnych wzorów, jak i wykorzystanych materiałów.

Najpopularniejsze zasłony i ich charakterystyka

We Wrocławiu niepodzielnie króluje kilka rodzajów zasłon, budzą one niezmiennie bardzo żywe zainteresowanie kupujących. Dostępne na rynku modele można podzielić zasadniczo na dwa sposoby, pierwszy z nich dotyczy kryterium wizualnej prezencji, drugi zaś specyficznych właściwości technicznych. Jeżeli za główny wyznacznik przyjmiemy kolor i wzór dekoracyjny, to dominują modele pastelowych zasłon, czyli różne tonacje beży, szarości i błękitów. Po części wynika to z popularności aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych, gdyż projektując mieszkanie, powszechnie stosuje się firany w kolorze zbliżonym kolorem do barwy ścian. Celem tego zabiegu jest podkreślenie swoistej surowości tych projektów, która jest jednak elementem nadającym im unikalnego klimatu. Niewiele mniejszą popularnością cieszą się zasłony wzorzyste. Dekoracje te najczęściej są inspirowane motywami roślinnymi, a ich barwy bywają niejednokrotnie zestawione w sposób kontrastowy, dla przykładu złote lub białe elementy na powierzchni niebieskiej lub ciemnoczerwonej zasłony do salonu. Kolorowe tkaniny wspaniale komponują się z ozdobnymi karniszami okiennymi.

Spośród materiałów wykorzystywanych w produkcji eleganckich zasłon na miarę dominuje jacquard, czyli tkanina żakardowa. Jej pozycja jest łatwa do wytłumaczenia, otóż pod pojęciem zasłony jacquardowej, czy jak kto woli, spolszczając zasłony żakardowej, można ująć wszystkie modele posiadające wzory dekoracyjne. Są one szczególnie popularne u miłośników klasycznych wystrojów wnętrz, gdzie konkurują one z zasłonami velvet. Te ostatnie zdobywają uznanie za sprawą ładnego wyglądu i miękkiego materiału. Pozostaje jeszcze wspomnieć, że miłośnicy współczesnych aranżacji decydują się na prostotę. W wielu przypadkach zamiast zasłon wybierają rolety okienne, najczęściej bywa, że nawet rolety automatyczne, lecz zarówno one, jak też i zasłony do sypialni czy salonu, niezwykle często wykonane są z tkaniny dimout lub blackout. Wynika to z tego, że zaciemniające zasłony blackout gwarantują nam komfort relaksu poprzez całkowitą eliminację oświetlenia z ulicy. W przypadku mieszkańców centrów dużych miast, a takim jest niewątpliwie Wrocław, jest to genialna sprawa, zasłona w sypialni zostaje zaciągnięta i nic już nie będzie przeszkadzało nam w nocnym odpoczynku.

Firany naszych marzeń

Wybierając ciemniejsze, bogato zdobione zasłony, decydujemy się zwykle na zakup firany. Dużym zainteresowaniem pochwalić się mogą różne modele lnianych firan oraz firanek linen-look, czyli z dodatkiem poliestru, lecz o prezencji naturalnego lnu. Tak znacząca popularność firan okiennych z lnu wynika z jego renomy jako produktu ekskluzywnego. Nie bez znaczenia jest też i jego duża przewiewność. Natomiast firany linen-look są popularne z racji eliminacji największej bolączki naturalnego lnu, to znaczy skłonności do powstawania zagnieceń. Na trzecim zaś miejscu na podium plasują się firany z Batyst-u (Batiste). Szczególnym powodzeniem cieszą się one wśród osób ceniących sobie materiały lekkie i miłe w dotyku, ale też i pragnących prywatności. Oczywiście wiele osób pragnących osiągnąć optymalny efekt wizualny decyduje się na zakup spersonalizowanej dekoracji okiennej, czyli szyje firanki na zamówienie.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.