Dynamiczny rozwój technologiczny oraz popularność modeli zarządzania projektami, opartymi o częste prototypowanie i ewaluację (np. Design Thinking, Disruption, itd.) wytworzyły na rynku potrzebę na nowy rodzaj usług. Wykonywanie eksperymentów i pomiarów w określonych warunkach zwykle jest bardzo kosztowne – tak w ujęciu finansowym, jak i organizacyjnym. Dlatego coraz większą popularność zyskują narzędzia informatyczne i urządzenia, które potrafią doskonale symulować określone warunki. Świetnym przykładem takiego podejścia są komory klimatyczne.

Jako mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, często nie doceniamy zalet życia w strefie klimatu umiarkowanego. Wykraczają one daleko poza obszar ekstremalnych zjawisk pogodowych. Kolejną z nich, często niezauważaną w normalnym życiu, jest to że używane przez nas urządzenia pracują stabilnie, nie doświadczają nagłych awarii czy wyłączeń. Zupełnie inaczej wygląda to w krajach, gdzie amplitudy temperatur lub wskaźniki dotyczące wilgotności powietrza, ciśnienia, etc. bywają znacznie wyższe – tam zdarza się, że sprzęt przestaje działać prawidłowo, doznaje awarii lub zużywa się znacznie szybciej. W skrajnych przypadkach może się okazać, że określone rozwiązanie nie nadaje się do eksploatacji w specyficznych warunkach. Identyfikacja tych ograniczeń to kluczowe wyzwanie w dzisiejszych realiach projektowania i prototypowania produktów.

Sztuka odwzorowywania

Komory klimatyczne to skomplikowane urządzenia, pełne czujników i aparatury pomiarowej. W niepozornej obudowie (większość z nich ma formę metalowej skrzyni lub szafy, przypominającej np. drukarkę 3D) kryją się także dysze lub inne elementy, których zadaniem jest odwzorowywać określony czynnik klimatyczny. Dzięki temu, producent jest w stanie za pośrednictwem komory klimatycznej niewielkim kosztem testować prototyp swojego wyrobu, symulując zachowanie w określonych sytuacjach. Wystarczy po prostu umieścić produkt w komorze i ustawić określone wartości poszczególnych parametrów, takich jak np. temperatura, wilgotność, ciśnienie, intensywność opadów, promieniowanie UV, naprężenie, etc. Kilkoma kliknięciami w dołączonej aplikacji lub panelu sterującym można więc szybko “wyczarować” warunki, charakterystyczne dla danego miejsca na ziemi i określonej pory roku.

Bezcenna wiedza

Komora klimatyczna jest szczególnie istotna w tych obszarach przemysłu, gdzie wytwarza się produkty, które potencjalnie mogą wywoływać wpływ na zdrowie i życie użytkowników. Samoloty, samochody, pojazdy i sprzęt wojskowy, systemy łączności, urządzenia pracujące w kopalniach, przestrzeni okołoziemskiej, etc. – są zazwyczaj niemożliwe do bezpiecznego i dokładnego przetestowania bez wiernej symulacji warunków. W wielu przypadkach po prostu jest jedynym rozwiązaniem; trudno wyobrazić sobie np. test podatności silników lotniczych na określone warunki, przeprowadzany w prawdziwym samolocie, lecącym na określonej wysokości, z pilotami na pokładzie. Równie problematyczne w wykonaniu mogą być testy urządzeń skomplikowanej elektroniki czy np. systemów zasilania. Komora klimatyczna nie tylko odwzorowuje z ogromną precyzją określone warunki, co redukuje ryzyko, związane z prowadzeniem eksperymentów, ale także oszczędza ogromne ilości czasu. Zamiast czekać na np. wystąpienie silnej śnieżycy, by przetestować swój produkt w takich realiach, producent może po prostu umieścić swój prototyp we wnętrzu komory i kilkoma przyciskami zaprogramować parametry tego zjawiska pogodowego.

Kontrola jest wszystkim

Producenci zaawansowanych rozwiązań technologicznych, podobnie jak producenci masowi, nie mogą pozwolić sobie na ryzyko wytworzenia wadliwej, potencjalnie niebezpiecznej dla użytkowników czy awaryjnej serii produktu. Komora klimatyczna zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa biznesowego w tym obszarze oraz ogromne oszczędności czasu, co przekłada się na najwyższy poziom kontroli nad produktem – dzięki testom można prawidłowo przewidywać jego żywotność, tempo zużycia, częstotliwość przeglądu, sposoby prawidłowej konserwacji, etc. Same testy również można kontrolować za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji na urządzenia mobilne lub panelu sterującym, co pozwala na bardzo szybkie “wyłapywanie” krytycznych zdarzeń i, w związku z tym, szybszą reakcję.

Realia dzisiejszego biznesu, szczególnie w dużych firmach produkcyjnych, nie tolerują pomyłek i niedociągnięć, związanych z funkcjonowaniem produktu. Komory klimatyczne zapewniają 100% pewności odnośnie potencjalnego ryzyka, związanego z eksploatacją docelowego wyrobu w określonych warunkach i ekspozycji na wymagające czynniki zewnętrzne. W rezultacie, domykają zasób informacji o produkcie, konieczny do oceny inwestycji i podjęcia decyzji o jego wdrożeniu do produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.