Latanie dronem daje wiele przyjemności, gdyż pozwala zobaczyć świat z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki niemu operator ogląda swoje okolice z lotu ptaka i kręci wyjątkowe filmy. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce latać dronem w ramach hobby. Jest to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i poszerzanie horyzontów. Jeśli chcesz kupić drona do użytku prywatnego, sprawdź, jakie zasady obowiązują jego użytkownika.

1. Czy latanie dronem jest legalne?

2. Amatorskie loty dronem. Gdzie mogą się odbywać?

Urząd lotnictwa cywilnego szczegółowo reguluje zasady korzystania z dronów do użytku prywatnego i nie tylko. Określa w przepisach, jaka może być maksymalna masa drona oraz gdzie można nim latać. Niestosowanie się do przepisów grozi nałożeniem kary finansowej i narażeniem się na inne poważne problemy. Jeśli chcesz korzystać z drona, sprawdź, kiedy lataniem nim jest legalne.

Czy latanie dronem jest legalne?

Na stronie urzędu lotnictwa cywilnego można znaleźć wszystkie przepisy regulujące korzystanie z dronów. Obecnie w Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy, które dotyczą operatorów zarówno w przypadku latania rekreacyjnego bez konieczności rejestracji, jak i profesjonalnego. Znajomość aktualnych przepisów dla danego drona pozwala uniknąć kar pieniężnych. Korzystanie z dronów o masie do 250 g nie wymaga zezwoleń i jest legalne bez rejestrowania się jako operator drona w urzędzie lotnictwa cywilnego. Jeśli dron jest cięższy, rejestracja jako operator jest obowiązkowa.

Latanie dronem o masie 250 g jest legale, jeżeli operator przejdzie przez test online przygotowany przez ULC. Test w możliwie największym stopniu eliminuje zagrożenie ze strony operatorów, którzy nie zapoznali się w wystarczającym stopniu z aktualnymi przepisami. Zasady lotów dronami o masie do 250 g i powyżej tej masy obowiązują jedynie w przypadku urządzeń wyposażonych w kamerę. Jeśli sprzęt nie ma kamery i waży więcej niż 250 g, można nimi latać po rejestracji bez zdawania testów online. Warto o tym pamiętać przed zakupem dronów takich jak DJI Mini 3 Pro.

Amatorskie loty dronem. Gdzie mogą się odbywać?

Amatorskie loty dronem mogą odbywać się na wysokości do 120 metrów, a dron przez cały czas musi znajdować się w zasięgu wzroku operatora. Latanie jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia. Nie można latać dronem w strefie zakazu lotów (np. nad lotniskami cywilnymi i wojskowymi) oraz w pobliżu ludzi. Stosowanie się do tych zasad ogranicza ryzyko niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dronów oraz zderzeń z innymi obiektami latającymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.