W zakładach przemysłowych przeprowadzenie oceny ryzyka jest istotnym elementem, który decyduje o tym, jakie systemy instalacji przeciwwybuchowych zapewnią najlepszą ochronę. Po wdrożeniu ich nie tylko zwiększa się bezpieczeństwo, ale także można efektywniej reagować na wszelkie sytuacje kryzysowe. Jak przebiega ocena ryzyka wybuchu i jakich aspektów dotyczy?

Krok 1: Identyfikacja zagrożeń

Na początku tworzy się listę wszystkich materiałów używanych w fabryce. Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych zawierają dane dotyczące wybuchowości, a także stopnia pylenia. Bada się również możliwe źródła zapłonu, które mogą obejmować:

  • instalacje grzewcze,
  • silniki spalinowe,
  • gorące powierzchnie,
  • elektryczne urządzenia oświetleniowe,
  • promieniowanie elektromagnetyczne,
  • uszkodzenie przewodu,
  • wyładowania elektryczności statycznej,
  • energię mechaniczną i chemiczną.

Krok 2: Określenie potencjalnych szkód

Systemy instalacji przeciwwybuchowych muszą być zaprojektowane w taki sposób, by w jak najlepiej mogły one minimalizować szkody po wystąpieniu katastrofy. Ważne jest wiec określenie, czy np. ogień rozprzestrzeni się na inne części fabryki i ile osób będzie narażonych w takiej sytuacji na niebezpieczeństwo.

Krok 3: Wybór odpowiednich środków ostrożności

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje indywidualnej oceny ryzyka, pomimo że wiele z nich działa na podobnej zasadzie. Wynika to z faktu zastosowania innych rozwiązań technologicznych czy procesowych. Właściwe systemy instalacji przeciwwybuchowych są więc dopasowywane indywidualnie do konkretnych zakładów przemysłowych.

Na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/urzadzenia-zabezpieczajace-przed-powstaniem-wybuchu można dowiedzieć się więcej na temat projektowania systemów instalacji przeciwwybuchowych.

Krok 4: Wdrożenie planu

Ocena ryzyka wybuchu nie stanowi wyłącznie kolejnego dokumentu, ponieważ jest ważnym narzędziem, które wpływa na bezpieczeństwo w firmie. Sprawdzenie procesów, maszyn i instalacji pod kątem tego, czy mogą przyczynić się one do powstania wybuchu, a następie opisanie planu działania w przypadku środków ostrożności jest niezbędne, by dbać o zdrowie personelu.

Krok 5: Sprawdzenie oceny ryzyka i jej aktualizacja

Zmiany dokonane w zakładzie przetwórczym muszą być udokumentowane i ocenione w odniesieniu do ich wpływu na ryzyko. Dotyczy to zarówno zmiany fizycznej, np. zainstalowanie nowego sprzętu, jak i operacyjnej.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.