W zakładach przemysłowych przeprowadzenie oceny ryzyka jest istotnym elementem, który decyduje o tym, jakie systemy instalacji przeciwwybuchowych zapewnią najlepszą ochronę. Po wdrożeniu ich nie tylko zwiększa się bezpieczeństwo, ale także można efektywniej reagować na wszelkie sytuacje kryzysowe. Jak przebiega ocena ryzyka wybuchu i jakich aspektów dotyczy?
Krok 1: Identyfikacja zagrożeń
Na początku tworzy się listę wszystkich materiałów używanych w fabryce. Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych zawierają dane dotyczące wybuchowości, a także stopnia pylenia. Bada się również możliwe źródła zapłonu, które mogą obejmować:
- instalacje grzewcze,
- silniki spalinowe,
- gorące powierzchnie,
- elektryczne urządzenia oświetleniowe,
- promieniowanie elektromagnetyczne,
- uszkodzenie przewodu,
- wyładowania elektryczności statycznej,
- energię mechaniczną i chemiczną.
Krok 2: Określenie potencjalnych szkód
Systemy instalacji przeciwwybuchowych muszą być zaprojektowane w taki sposób, by w jak najlepiej mogły one minimalizować szkody po wystąpieniu katastrofy. Ważne jest wiec określenie, czy np. ogień rozprzestrzeni się na inne części fabryki i ile osób będzie narażonych w takiej sytuacji na niebezpieczeństwo.
Krok 3: Wybór odpowiednich środków ostrożności
Każde przedsiębiorstwo potrzebuje indywidualnej oceny ryzyka, pomimo że wiele z nich działa na podobnej zasadzie. Wynika to z faktu zastosowania innych rozwiązań technologicznych czy procesowych. Właściwe systemy instalacji przeciwwybuchowych są więc dopasowywane indywidualnie do konkretnych zakładów przemysłowych.
Na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/urzadzenia-zabezpieczajace-przed-powstaniem-wybuchu można dowiedzieć się więcej na temat projektowania systemów instalacji przeciwwybuchowych.
Krok 4: Wdrożenie planu
Ocena ryzyka wybuchu nie stanowi wyłącznie kolejnego dokumentu, ponieważ jest ważnym narzędziem, które wpływa na bezpieczeństwo w firmie. Sprawdzenie procesów, maszyn i instalacji pod kątem tego, czy mogą przyczynić się one do powstania wybuchu, a następie opisanie planu działania w przypadku środków ostrożności jest niezbędne, by dbać o zdrowie personelu.
Krok 5: Sprawdzenie oceny ryzyka i jej aktualizacja
Zmiany dokonane w zakładzie przetwórczym muszą być udokumentowane i ocenione w odniesieniu do ich wpływu na ryzyko. Dotyczy to zarówno zmiany fizycznej, np. zainstalowanie nowego sprzętu, jak i operacyjnej.