Jeżeli masz już dość golenia włosków maszynką czy usuwania ich przy pomocy pasty cukrowej, wosku lub depilatora, to koniecznie musisz zainteresować się depilacją laserową. Ten nowoczesny zabieg nie tylko pozbawi Cię zbędnego owłosienia, ale też raz na zawsze zlikwiduje problem podrażnień po goleniu i wrastających włosków.
Jak przygotować się do depilacji laserowej?
Przed laserowym usuwaniem owłosienia konieczna jest konsultacja ze specjalistą, m.in. w celu wykluczenia przeciwwskazań, do których należą głównie:
- świeża opalenizna i używanie samoopalaczy,
- ciąża i laktacja,
- choroby układu odpornościowego,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- choroby nowotworowe,
- aktywna opryszczka.
Kilka tygodni przed depilacją laserową trzeba zrezygnować z opalania, stosowania samoopalaczy oraz zażywania leków i ziół światłouczulających. W przypadku leczenia retinoidami zabieg można wykonać dopiero kilka miesięcy po ich odstawieniu. Tuż przed przyjściem do gabinetu na zabieg (dzień przed lub tego samego dnia) należy ogolić dokładnie miejsca, które zostaną poddane działaniu lasera. Wszystkiego na temat przygotowania do zabiegu i przeciwwskazań dowiesz się podczas konsultacji kosmetologicznej przed epilacją.
Jaki laser do depilacji wybrać?
Kliniki medycyny estetycznej oferują zabiegi z użyciem różnych laserów do depilacji. Jedne przeznaczone są tylko do włosów ciemnych, inne sprawdzają się również do depilacji laserowej owłosienia jasnego. Jeszcze do niedawna blondynki mogły zapomnieć o trwałej depilacji. Dzięki takim urządzeniom, jak laser do depilacji Motus, dziś mogą sobie na to pozwolić. Jest to laser aleksandrytowy emitujący fale o długości 755 nm, które pozwalają na wyjątkowo szybkie wychwytywanie chromoforu melaniny w skórze, co sprawia, że cienkie, bardzo jasne, a nawet siwe włosy nie stanowią dla niego problemu.
Przebieg zabiegu epilacji laserowej
Z reguły depilację laserową wykonuje się bez znieczulenia, ponieważ nowoczesne lasery do depilacji wyposażone są w specjalne systemy chłodzące. Jednak każdy człowiek ma inny próg bólu, więc dla jednych osób zabieg ten będzie wydawał się komfortowy, a dla innych bolesny. Jeżeli obawiasz się bólu, możesz poprosić kosmetologa o zastosowanie znieczulenia w formie maści, kremu lub żelu.
Przed zastosowaniem lasera wszelkie pieprzyki, znamiona i brodawki maskowane są białą kredką, aby ich nie poparzyć. W zależności od rodzaju użytego lasera epilacja polega na płynnym przesuwaniu głowicy lasera po skórze lub wykonywaniu pojedynczych „strzałów”.
Zazwyczaj wykonuje się około 6–8 zabiegów epilacji laserowej. W przypadku skłonności organizmu do wahań hormonalnych specjalista może zwiększyć liczbę sesji potrzebnych do osiągnięcia trwałych rezultatów. Zabiegi wykonuje się w odstępach co 4, 6 lub 8 tygodni.
Zalecenia po zabiegu laserowej depilacji
Po usuwaniu owłosienia laserem nie powinno się opalać przez około 3 tygodnie i korzystać z sauny czy basenu przez około dwie doby. Na podrażnioną skórę należy nakładać łagodzące kremy zalecone przez specjalistę wykonującego zabieg. Jeżeli istnieje ryzyko ekspozycji skóry na słońce, trzeba zastosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną (filtr SPF 50+).
Efekty depilacji laserowej
Najważniejszym efektem epilacji laserowej jest trwałe usunięcie owłosienia z danego obszaru. Włoski nie powinny w ogóle odrastać, chociaż zdarza się oczywiście, że po pewnym czasie (najczęściej dopiero po kilku latach) pojawiają się pojedyncze sztuki. Wówczas wystarczy wykonać zabieg przypominający, aby nadal cieszyć się idealnie gładką skórą.
Ważne w laserowym usuwaniu owłosienia jest to, że zabieg likwiduje całkowicie problem wrastających włosków i podrażnień po goleniu. Włosy nie odrastają, a więc nie wrastają też w skórę i nie powodują stanów zapalnych.
Dowiedz się więcej na temat depilacji laserowej – skontaktuj się z ekspertami z Kliniki Miracki w Warszawie.