Pomimo nieustannej walki o równouprawnienie, wciąż na świecie mamy do czynienia z zawodami, które uznawane są za typowo męskie. Czy chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na ich temat? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Od dziesiątek lat za jeden z najbardziej męskich zawodów uznaje się strażaka. Nie ma się w końcu co dziwić. Ten niezwykle poważany społecznie zawód jest głęboko zakorzeniony w naszych umysłach. Strażacy przecież z narażeniem własnego życia ratują nas z rozmaitych opresji, gasząc rozszalałe płomienie, oraz uwalniają z zakleszczonych pojazdów po wypadku. Od najmłodszych lat, gdy dzieci zapytane w przedszkolu, kim chciałby zostać w przyszłości, najczęstszą odpowiedzią jest właśnie, że strażakiem.

Zawód strażaka – to się ceni!

Możliwość ratowania cudzego życia jest zdecydowanie wyższa, niż zarobki, które niestety nie są najwyższe w tym zawodzie, szczególnie w początkowym etapie kariery. Zachęcające jest natomiast to, że strażacy wciąż mogą starać się o wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Wysokość wynagrodzenia wówczas wynosić będzie 40% ostatniej pensji.

Jeśli jednak będzie to niewystarczająca ilość dochodu, to po 30 latach pracy można się ubiegać już o 80% ostatniego wynagrodzenia. Oczywiście nie jest to zawód dla każdego, ponieważ oprócz walki z niebezpiecznymi pożarami, strażacy muszą także mierzyć z równie nieprzyjemnymi sytuacjami podczas wydobywania zwęglonych zwłok, lub ofiar wypadków drogowych. Niestety, oprócz zadań, które przynoszą chwałę i powszechne uznanie, są także i dużo mniej przyjemne zadania. Zadaniem kierowców jest także regularny przegląd swoich pojazdów i zgłaszanie poważniejszych usterek do mechanika, tak aby pojazd był w nieustannej gotowości. Takie czynności jak wymiana oleju, czy filtrów powietrza i paliwa Valtra, często robią już we własnym zakresie, a zaopatrzyć się w nie można np. na stronie Agrofiltry.

Tysiące kilometrów poza domem – to codzienność kierowców

W dziedzinie męskich zawodów królują kierowcy ciężarówek, którzy codziennie przemierzają setki kilometrów, transportując towary, które zasilają między innymi nasze sklepy spożywcze. To właśnie dzięki nim rozwija się nasza cywilizacja. Pozornie prosta praca, sprawia naprawdę mylne wrażenie.

Nieustanna walka z czasem, aby tylko zrealizować określony cel i wyrobić się wobec podpisanych kontraktów. Oczywiście sporą część pracy kierowcy, jeśli chodzi o organizację, wykonują dyspozytorzy, którzy czuwają nad prawidłowością organizacyjną i formalną danego kursu. Niemniej jednak kierowca nieustannie walczy ze zmęczeniem, które może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku, czy płynna jazda, od której zależy stan przewożonego towaru to jedne z podstawowych zadań kierowcy. Ci, co czasem rozglądają się za nową pracą, z pewnością zauważyli, także wysokie stawki dla kierowców ciężarówek. Musimy jednak podpowiedzieć, ze jest to tylko pozorny zarobek. Kierowca, który jedzie w trasę, tak naprawdę jest nieustannie w pracy.

Jego główne czynności ograniczają się do jazdy i snu, przez co nie ma mowy o prawdziwym życiu rodzinnym w takiej sytuacji. Oddaleni setki, a nawet tysiące kilometrów od rodzinnego domu, borykają się z rozłąką, z bliskimi, na którą nie mogą nic poradzić, ponieważ są w danej chwili odpowiedzialni za drogocenny ładunek.

Bycie drwalem to już nie tylko moda

Drwale w prawdzie swoją popularność zaczęli zawdzięczać dzięki naprawdę dobrej prasie i chwilowej modzie na estetykę drwala we flanelowej koszuli. Ta moda także zawitała do Polski, a oprócz samej mody, sam zawód zyskał dużo na popularności. Ciężka praca fizyczna, w najrozmaitszych warunkach pogodowych to bardzo ogólny zarys tego typu zajęcia.

Wycinka drzew z pewnością nie jest dla maminsynków, którzy boją się naprawdę ciężkiej roboty. Nie jest tam bezpiecznie, ponieważ jeden nieopatrzny krok w kierunku przewalanego drzewa może kosztować Cię życie lub zdrowie. Ryczące piły łańcuchowe, czy potężne maszyny wycinające drzewa jak delikatne zapałki, to jedne z najczęstszych zagrożeń występujących podczas pracy w tym zawodzie. Ponadto dochodzi bardzo niebezpieczna borelioza oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które są tak częste u pracowników leśnych.

Powyżej przedstawiliśmy jedynie te najpopularniejsze zawody, ale lista jest dużo dłuższa. A Ty jak sądzisz, w którym zawodzie sprawdziłbyś się najlepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.