Ból mięśni miewa różne przyczyny – od nadmiernego wysiłku fizycznego po choroby takie jak borelioza czy schorzenia reumatyczne. Na jakie problemy zdrowotne może wskazywać? Co powoduje bóle mięśniowe i jak wygląda ich leczenie?
Jakie są przyczyny bólu mięśni?
Ból mięśni, nazywany też mięśniobólem albo mialgią, może być odczuwany miejscowo albo w uogólniony sposób. Bywa ostry albo przewlekły. Przytrafia się osobom w różnym wieku i może mieć rozmaite przyczyny. Odczuwanie bólu samo w sobie nie jest niczym złym. Poprzez ten sygnał organizm informuje, że dzieje się z nim coś niepokojącego, ale niekoniecznie groźnego. Jeżeli mięśnioból jest intensywny i przeszkadza w funkcjonowaniu, możemy spróbować go złagodzić.
Bóle mięśniowe mogą towarzyszyć różnym stanom czy chorobom, dlatego uznaje się je za objawy niespecyficzne. Niekiedy trudno w jednoznaczny sposób określić ich etiologię. Najczęściej ból mięśni spowodowany jest przeciążeniem lub naciągnięciem mięśni. Mamy wtedy do czynienia z bólem powysiłkowym. Mięśniobóle mogą pojawić się również w przebiegu różnych chorób wirusowych, np. grypy. Do pojawienia się bólu mięśni prowadzą także nieprawidłowa postawa ciała oraz urazy mechaniczne.
Mialgia może wskazywać też na wystąpienie infekcji bakteryjnej. Jeżeli dojdzie do zakażenia warstwy skóry i tkanki podskórnej brudnym przedmiotem, nierzadko prowadzi to do zakażenia powięzi mięśnia drobnoustrojami. Ból mięśniowy bywa spowodowany również przez niedobory pokarmowe, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgię, zaburzenia metaboliczne lub hormonalne, zatrucia, skurcze mięśni, schorzenia reumatyczne, boreliozę, choroby pasożytnicze czy talasemię.
Leki na ból mięśni – co można zastosować?
Sposób leczenia bólu mięśni powinien być dostosowany do źródła problemu. Określenie przyczyny wystąpienia dolegliwości pozwoli na jej skuteczne złagodzenie, a nawet wyeliminowanie. Po poznaniu źródła mięśniobólu można zdecydować się na zastosowanie jednej z metod leczenia albo konsultację lekarską w poważniejszych przypadkach lub przy długo utrzymujących się objawach.
W łagodzeniu mięśniobólu o słabym i umiarkowanym nasileniu sprawdzi się paracetamol albo lek na ból mięśni z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – ibuprofen, naproksen, diklofenak czy ketoprofen. Substancje o działaniu przeciwbólowym, łagodzące stan zapalny, są zawarte w preparatach przeznaczonych do przyjmowania doustnie (np. tabletkach czy saszetkach) oraz w środkach nadających się do stosowania miejscowo (np. maściach czy plastrach).
Jeżeli ból mięśni trwa dłużej niż 7 dni albo pojawia się bez łatwej do ustalenia przyczyny, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Badanie fizykalne, wywiad z pacjentem i ewentualne dalsze testy pomogą poznać źródło problemu i dostosować do niego terapię.
Domowe sposoby na ból mięśni
W przypadku bólu mięśni spowodowanego przeciążeniem, naciągnięciem mięśnia albo urazem, zalecany jest przede wszystkim odpoczynek i nieforsowanie obolałej części ciała. Przez kilka pierwszych dni można przykładać chłodne kompresy do miejsca, gdzie odczuwa się ból.
Przy mięśniobólu wywołanym nadmiernym napięciem albo ćwiczeniami przede wszystkim wskazany jest relaks. Można rozmasować bolące miejsce, przykładać do ciała ciepłe okłady albo zrobić sobie odprężającą gorącą kąpiel. Ciepło relaksuje i łagodzi ból, a przy tym poprawia krążenie i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Ponadto lepiej przez jakiś czas unikać obciążających czy forsujących czynności. Odpoczynek może być aktywny, ale nie nadmiernie wymagający. Wskazana jest np. joga, spacery, jazda na rowerze czy nordic walking.
Ból mięśni bywa spowodowany przez rozmaite czynniki. Jego przyczyną może być przeciążenie po wysiłku fizycznym, ale też poważna choroba. Zanim zastosuje się określoną metodę łagodzenia mięśniobólu, warto zastanowić się nad źródłem dolegliwości i dostosować do niej wybrany środek. W razie wątpliwości, silnego albo przedłużającego się bólu, najlepiej skonsultować się z lekarzem.