Spacer z dzieckiem do lasu to jeden z najprostszych sposobów na spędzenie czasu z maluchem. Świeże powietrze oraz aktywność dodatkowo dodadzą siły i odporności. Najlepszy czas na rozpoczęcie tego typu wypraw to wiosna. Rozkwitające wtedy kwiaty, krzewy i drzewa będą bardzo interesujące dla malucha.

Wspólne odkrywanie lasu

Podczas spacerów po lesie warto wskazać dziecku, jakie cykle życia występują w przyrodzie. Z jednej strony mamy młode drzewa i rośliny, które dopiero zaczynają rosnąć, a z drugiej powalone pnie na których pojawiają się porosty i grzyby. Warto również poszukać śladów zwierząt czy ptaków nad głowami. Starsze dzieci bez wątpienia zainteresuje rozróżnianie drzew po korze czy kształcie liści lub igieł. Możemy również rozpoznawać tropy zwierząt, czy ptaki po głosie. Nowoczesne telefony pozwalają nagrać dźwięk, jaki nas otacza i pokazują zdjęcie ptaka na podstawie jego odgłosów. To doskonały sposób na zaszczepienie w dziecku miłości do natury i pobudzenie jego ciekawości. W lesie można również uczyć się rozpoznawać kierunki świata i orientacji w terenie. To wiedza, która może być przydatna w dorosłym życiu, nie tylko na łonie natury, ale także w dużych miastach. Pamiętajmy, że nie zawsze mamy telefon przy sobie.

Piknik w lesie

Bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie w lesie pikniku. Wiele nadleśnictw posiada nawet specjalny teren na ognisko. Należy wcześniej zadzwonić do opiekuna takiego miejsca i umówić się na konkretny termin. Za drobną opłatą można w bardzo ciekawy sposób spędzić rodzinnie cały dzień. Pamiętajmy, że bez zgody leśniczego nie możemy samodzielnie rozpalać ogniska w lesie. Może prowadzić to do pożaru, szczególnie jeśli od dawna nie padał deszcz. Do lasu można zabrać również samodzielnie przygotowane rzeczy i zjeść je na kocu czy łące. Jeśli wybieramy się na wycieczkę rowerem, warto zaopatrzyć się w specjalny koszyk, do którego będziemy mogli włożyć wszystkie potrzebne rzeczy. Pamiętajmy tylko o posprzątaniu po sobie. Najlepiej zostawić las w stanie nienaruszonym, tak aby miejsce naszego biwaku nie przyciągało w przyszłości zwierząt.

Co zabrać do lasu?

Na wycieczkę do lasu należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na dłuższy spacer potrzebne będą wygodne buty dla chlopca lub dziewczynki. Najlepszym wyborem będą adidasy z amortyzującą podeszwą. Dzięki temu maluch nie będzie się tak szybko męczył. Wiosną i jesienią w lesie często jest dużo wody. Sprawdźmy czy buty w dolnej części nie posiadają otworów przez które może dostać się do środka woda. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie się przed komarami i kleszczami. Przed wyjściem z domu najlepiej spryskać się odpowiednim środkiem odstraszającym, a po powrocie dokładnie obejrzeć całe ciało. Warto zabrać ze sobą również środek dezynfekujący i plaster na wypadek skaleczenia lub otarcia. Pamiętajmy również o kurtce przeciwdeszczowej oraz bluzie. Wszystkie rzeczy najlepiej spakować w wygodny plecak z pasem biodrowym. Dzięki temu odciążymy plecy i będziemy mogli wędrować ze spokojem.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.