Raczej nie ulega wątpliwości, że laboratorium to dość specyficzne miejsce pracy. Ciężko jest odszukać inną, tego typu pracownię, w której na sterylne i bezpieczne warunki kładłoby się równie duży nacisk. Rzecz jasna, laboratoria znacznie różnią się także we własnym zakresie, lecz potrzeba dostępu do wyspecjalizowanego wyposażenia pozostaje niezmienna, niezależnie od charakteru danej placówki. Oprócz licznych naczyń, sprzętów i innych akcesoriów, dużą uwagę należy zwrócić na odpowiednie meble laboratoryjne, gdyż mają one bezpośrednie przełożenie na higienę pracy. Czym w taki razie powinno cechować się umeblowanie laboratorium i dlaczego?

Jakie meble laboratoryjne są niezbędne?

Zakładając nowe laboratorium lub podejmując się renowacji starego obiektu, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby znalazło się w nim przynajmniej podstawowe wyposażenie. Niektóre meble laboratoryjne są po prostu niezbędne do pracy, dlatego należy poświęcić im szczególną uwagę. Najbardziej istotny jest tu stół, na którym przeprowadza się większość eksperymentów. Rzecz jasna, nie może być to zwyczajny stół – musi on zapewniać dostatecznie dużą przestrzeń, aby można było na nim przeprowadzać badania w komfortowy i bezpieczny sposób. Ważniejsza jest jednak sama jego powierzchnia – z uwagi na możliwość kontaktu z wieloma substancjami palnymi, kwasami i innymi, silnie reaktywnymi związkami, materiał, z którego taki stół jest wykonany, musi być wysoce odporny na wszelakie chemikalia. W tym celu zazwyczaj stosuje się specjalne szkło bądź ceramikę.

Oprócz stołu najważniejsze meble laboratoryjne obejmują także specjalne szafy i gablotki. Ich zastosowanie jest oczywiste – jest to miejsce, w którym przechowuje się konkretne próbki, komponenty i chemikalia. Główną rolą takich elementów wyposażenia jest zapewnienie prawidłowo zabezpieczonego miejsca na tego typu substancje. Szafy laboratoryjne zazwyczaj składają się z segmentu na bezpieczne związki, a także dodatkowej szafki na silnie reaktywne związki, często wzmocnionej i zamykanej na klucz, aby nieodpowiednie osoby nie uzyskały do nich dostępu.

Dlaczego warto zdecydować się na specjalistyczne meble laboratoryjne?

Wybierając wyposażenie profesjonalnej klasy, nie tylko gwarantujemy sobie jego trwałość i dobre sprawowanie, dla także znacznie ograniczamy ryzyko nieprzyjemnych wypadków. Podczas pracy w laboratorium nawet najmniejsze detale mogą mieć kluczowe znaczenie dla rezultatów badań i eksperymentów, dlatego nigdy nie powinno się stawiać na półśrodki.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tutaj: http://www.equimed.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.