Osoby uzależnione często odmawiają rozpoczęcia leczenia. Dzieje się tak z wielu powodów. Alkoholicy często wypierają istnienie problemu lub nie wierzą, że detoks i terapia naprawdę pomagają i są potrzebne.

Warto więc dowiedzieć się, jak postępować z osobą uzależnioną, żeby nakłonić ją do zgłoszenia się na odtrucie alkoholowe w Warszawie, a następnie – terapię. Nie można zapominać, że nikt nie staje się alkoholikiem bez powodu. Za uzależnieniem stoją różnego typu problemy, które w dalszym ciągu pogłębiają się w wyniku nałogowego picia. Przed rozpoczęciem rozmowy o leczeniu, trzeba mieć na uwadze, że alkoholik nie znajduje się w najlepszym stanie psychicznym. Dalsze wpędzanie w poczucie winy nie przyniesie więc nic dobrego. Osoba uzależniona zmaga się ze wstydem i bezradnością, nawet jeśli stara się ukryć to przed otoczeniem.

Rozmowę o detoksie najlepiej rozpocząć, kiedy alkoholik jest trzeźwy. Można wykorzystać moment, gdy źle się czuje z powodu kaca, ponieważ wtedy dotkliwie odczuwa skutki spożywania alkoholu. Nigdy nie można jednak wyśmiewać stanu, w którym znajduje się alkoholik. Warto zapewnić bliskiego, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie. Trzeba jednak zachować asertywność i nie ulegać manipulacjom alkoholika.

Co terapie alkoholowe dają pacjentom?

Osoby uzależnione od alkoholu często obawiają się leczenia, również ze względu na lęk przed zmianą. Alkoholicy wolą oszukiwać się, że samodzielnie poradzą sobie z problemem. Warto przypominać alkoholikowi, że decyzja o rozpoczęciu leczenia nie jest oznaką słabości, ale odwagi. Terapie alkoholowe w Warszawie pozwalają setkom chorych zrywać z alkoholem i na nowo uczyć się życia w trzeźwości. Powinniśmy też przedstawić konkretne konsekwencje dalszego picia np. pogłębiające się problemy ze zdrowiem, bezrobocie czy rozpad rodziny.

Nigdy nie powinno się jednak używać gróźb, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Nie warto zapowiadać, że złożymy pozew o rozwód lub zabierzemy dzieci, jeżeli wiemy, że nie zdobędziemy się na taki krok, nawet jeśli alkoholik nie przestanie pić. Kluczem jest konsekwencja. Nie można traktować osoby uzależnionej, jak małe dziecko i przyjmować na siebie odpowiedzialności za jej życie. Rodzina nie powinna kryć alkoholika podczas nieobecności w pracy, spłacać długów, tolerować przemocy. Osoba uzależniona potrzebuje wsparcia, ale też wyznaczenia granic. W innym wypadku, bliscy wpadają w groźne współuzależnienie, a ich życie zostaje całkowicie podporządkowane alkoholikowi.

Rozmowy na temat uzależnień nie należą do prostych. Warto jednak pamiętać, że bez odtrucia i terapii problem naszego bliskiego będzie się tylko pogłębiał, dlatego im szybciej zareagujemy, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.