Czasami dochodzi do pożaru w mieszkaniu czy domu, a usunięcie szkód i czyszczenie pomieszczeń jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z dużym pożarem, czy z małym ogniem, który szybko udało się opanować, zapach spalenizny utrzymuje się zwykle w ścianach, podłogach i sufitach. Jednak z pomocą specjalnych środków można trwale i profesjonalnie zneutralizować i usunąć zapach spalenizny. Warto też spróbować domowych sposobów, ale najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która wykonuje tego typu usługi.

Jak zneutralizować zapach spalenizny?

Zapach po pożarze jest nieprzyjemny i zwykle osadza się głęboko w konstrukcjach budowlanych. Nawet po wyczyszczeniu i usunięciu źródła pożaru oraz dotkniętych nim przedmiotów, na ścianach pozostaje często zapach spalenizny. Aby pomieszczenia mogły być ponownie zamieszkane, nieprzyjemny zapach musi zostać zneutralizowanyNeutralizacja zapachu sprawia, że cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach rozpadają się lub przekształcają w substancję neutralną zapachowo. Wiele domowych środków lub sprayów polecanych do zwalczania zapachów zapewnia jedynie zamaskowanie go na krótki czas. Z tego względu najlepszą opcją jest użycie profesjonalnych środków lub wynajęcie firmy usuwającej szkody po pożarze. 

Dlaczego należy pozbyć się zapachu spalenizny ze ścian?

Szkody pożarowe to nie tylko neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, ale także ochrona przed substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia. Oprócz niebezpiecznych gazów, które wyparowują po ugaszeniu pożarupowstają również inne związki chemiczne, które  zanieczyszczeniami i odpowiadają za zapach spalenizny. Zanieczyszczenia te stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, dlatego neutralizacja zapachu spalenizny po szkodach pożarowych powinna być priorytetem. Sprzątanie po pożarze w Łodzi i innych miastach Polski oferowane jest przez wiele firm. Usługi obejmują:

  • usuwanie szkód,
  • dokładne czyszczenie ścian, podłóg i sufitów przy użyciu odpowiednich środków,
  • bezpieczną neutralizację zapachów
  • filtrację powietrza.

Co pomaga na zapach spalenizny?

Aby usunąć zapach dymu z domu po pożarze, konieczne jest wykonanie kilku czynności. Najważniejszą i najbardziej oczywistą jest wentylacja. Dzięki przeciągowi i wymianie powietrza można usunąć dużą część zanieczyszczonego powietrza, a tym samym zapobiec osadzaniu się zapachu dymu w zasłonach, tapicerce i ścianach. Ponadto spalone przedmioty, sadza i popiół powinny być oczywiście usunięte z domu i zutylizowane, gdy tylko ostygną. Jeśli był to bardzo mały pożar, który został szybko ugaszony, można spróbować zlikwidować zapach domowymi sposobami. Ocet, woda z octem i kawa mogą w pewnym stopniu związać nieprzyjemne zapachy. Czyszczenie jednak przyniesie efekt jedynie w razie niewielkiego ognia. Domowe sposoby nie zbyt skuteczne w przypadku dużych pożarów i uporczywych zapachów spalenizny, ponieważ zapewniają jedynie chwilową poprawę, a nie zwalczają przyczyny zapachu. Najlepiej jest wynająć firmę, która oferuje sprzątanie po pożarze Łódź. Usługi wówczas zostaną wykonane szybko i profesjonalnie..

Profesjonalne sprzątanie po pożarze w Łodzi

Z powodu silnego zadymienia i użytej wody gaśniczej zapach pożaru wnika zwykle głęboko w ściany i podłogi, przez co wciąż uwalniane nowe cząsteczki zapachowe. Jeżeli w zagrożonych pomieszczeniach znajduje się jeszcze woda gaśnicza i błoto, należy je odessać i osuszyć pomieszczenia. Do osuszania szkód wodnych nadają się odkurzacze przemysłowe oraz specjalne osuszacze budowlaneJeśli zapach pożaru przeniknął głęboko do ścian i podłóg i tam się osadził, konieczna jest również remediacja zapachu za pomocą specjalnych środków czyszczących, które zwalczają przyczyny zapachu.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.