Domki szeregowe są budowane na bardzo niewielkich parcelach. Więc do dyspozycji mieszkańców jest mała przestrzeń, którą i tak trzeba odpowiednio zagospodarować. Najlepiej to zrobić dobierając rośliny efektowne nie przytłaczające sobą całości, a zarazem nie wymagające wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

W stylu lata

Lato jest kolorystycznie chłodne, czyli dominują w nim barwy roślin od niebieskich poprzez zieleń, delikatną żółć i fiolety. Jeśli nasz mały ogródek przed domem jest od południowej strony, możemy posadzić w nim rośliny, które przypomną nam wakacyjne wojaże.

Czarujące kompozycje z roślin wieloletnich

Nieodzownym elementem wystroju ogrodu będzie lawenda, dla tych co nie przepadają za jej aromatem polecam szałwię. Obie rośliny wymagają takich samych warunków pielęgnacji, a także są użyteczne. Bardzo dobrze komponują się w towarzystwie niskich krzewów i traw ozdobnych.

Krzewy w słoneczne miejsca

Na słonecznym stanowisku bardzo ładnie prezentuje się budleja dawida. Jej piękne kwiaty wabią do siebie motyle, przez co ogród wygląda jeszcze bardziej egzotycznie. Oprócz niej w słońcu miejsce doceni wiciokrzew pomorski, również nieziemsko pachnie, a także wisteria. Jej kwiatostany fioletowe mogą osiągać kilkadziesiąt centymetrów długości.

Trawy ozdobne do kompozycji

Oprócz wspomnianych wyżej kwitnących roślin naszą uwagę powinny zwrócić też trawy. Jeśli zależy nam na niskich kępach to powinniśmy spojrzeć na kostrzewy. Mamy wśród nich odmiany o pięknych sinych źdźbłach, zielonych i czerwonych. Za to jeśli marzy się nam większa kępa, która w ogrodzie będzie wyglądać efektownie, powinniśmy sprawdzić śmiałka darniowego czy miskanty, albo proso rózgowate.

Ofertę traw ozdobnych znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/58-trawy-ozdobne.

Mały ogródek w półcieniu

Nie zawsze mamy wymarzone i pełne słońca miejsce na naszym ogrodzie. Jednak i w takim miejscu można stworzyć piękne i urocze miejsce. Właśnie dzięki dobraniu roślin, które w takim stanowisku czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

Kwitnące piękności

Oprócz iglaków i traw, które w cienistych miejscach radzą sobie całkiem dobrze, również świetnie żyją tam także kwitnące byliny. Piękne kwiaty posiadają liliowce, wybór odmian jakie znajdziemy w sklepach ogrodniczych przyprawia o zawrót głowy. Warto pochylić się nad tymi kwiatami, gdyż są łatwe w uprawie, odporne i bardzo efektowne. Prezentują się nieźle i komponują dobrze z drzewami o kolumnowym pokroju.

Liliowce
Źródło: pexels.com

Małe jest piękne

Mały ogród nie potrzebuje dużych i przytłaczających roślin. O wiele lepiej prezentują się w nim niezbyt okazałe i różnorodne rośliny. Warto też stawiać na kwitnące, które wprowadzą dużo energii w ogrodzie. Oto najładniejsze z nich:

  • barwinek;
  • miodunka pstra;
  • dąbrówka rozłogowa.

Kwiaty jakie pojawiają się wiosną na tych roślinach są jedną z pierwszych ozdób w ogrodzie. Bardzo dobrze rosną w miejscach gdzie dłużej utrzymuje się wilgoć i mają mniej słońca.

Krzewy i drzewa na miejsca cieniste

W mało słonecznych miejscach posadzić możemy ozdobne świerki albo drzewa niskie czy kolumnowe, nie zajmujące dużo miejsca. Ich wygląd będzie bardzo dekoracyjny. Mogą to być np. buk kolumnowy albo fontannowy czy klon palmowy.

Mały ogród wymaga pewnej finezji w doborze roślin. Nie można przesadzić ani z nadmiarem jednorodnej powierzchni ani z wielkością rośliny. Mniejsze odmiany będą bardziej pożądane niż okazałe. Również kolory odgrywają ogromną rolę. Róże, czerwienie i żółcie skracają perspektywę, natomiast zimne jak niebieski czy fioletowy ją oddalają. Operując tymi barwami można optycznie skorygować wielkość ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.