Okres letni sprzyja spotkaniom towarzyskim. Długi dzień sprawia, że dużo z nich odbywa się na świeżym powietrzu. Ciepłe wieczory pozwalają na udane spacery, a także kolacje w ogrodzie własnym bądź restauracyjnym. Klimat, zachód słońca, pyszne jedzenie – wszystko to sprawia, że można cieszyć się chwilą i obecnością bliskich. Uroczyste spotkania rodzinne i imprezy idealnie dopełni lampka Prosecco bądź smaczny drink z jego wykorzystaniem.
Prosecco – pochodzenie
Prosecco to wino musujące pochodzące z Wenecji Euganejskiej. Do jego produkcji używa się białych winogron (odmiana Glera), od stuleci uprawianych na północy Włoch. Aby wino zachowało swoją nazwę, musi powstawać z tych winogron przynajmniej w 75%. Na przestrzeni lat Prosecco zyskało niezwykłą popularność, także w Polsce. Głównym tego powodem jest jakość, smak i przystępna cena. Wszystko to sprawia, że chętnie sięgamy po niego, nie tylko w Sylwestra, ale podczas wielu imprez i spotkań towarzyskich.
Jaki smak ma Prosecco?
Czego może się spodziewać ktoś, kto nigdy nie pił tego włoskiego wina musującego? Jak właściwie smakuje Prosecco? Większość tych produkowanych z białych winogron win jest wytrawna lub półwytrawna. Mają one delikatny owocowy smak (gruszka, jabłko, niekiedy nuty kwiatowe), choć bywają też kwasowe. Prosecco jest bardzo lekkie i odświeżające. Najczęściej podawane jest solo, mocno schłodzone (idealna temperatura serwowania to około 6 do 8 stopni Celsjusza), jednak coraz częściej można spotkać się z drinkami stworzonymi na jego bazie.
Prosecco solo i w formie drinków – idealne dopełnienie imprezy
Na co dzień wino to idealnie sprawdzi się przed posiłkiem, ale także jako towarzysz do wielu dań. W zależności od stopnia zawartości cukru resztkowego idealnie skomponuje się z drobiem, owocami morza, makaronem, ale także pizzą czy deserami. Jego smak bardzo dobrze złagodzi pikantne potrawy. Na imprezach i spotkaniach towarzyskich Prosecco w dużej mierze używane jest do wznoszenia toastu. Powinno być wtedy serwowane w wysokich, wąskich kieliszkach, z odpowiednio długą nóżką. Taka budowa umożliwia swobodny uchwyt oraz zapobiega ogrzewaniu trunku swoją dłonią.
W klubach czy na domówkach coraz częściej serwowane są drinki zrobione na bazie Prosecco. Najmodniejszy i chyba najbardziej znany drink z udziałem tego wina musującego to Aperol Spritz. Jest to połączenie trunku z Aperolem i kostkami lodu (dodatek wody gazowanej nie jest tu koniecznością). Kieliszek zwykle dekoruje się plastrem pomarańczy. Jakie jeszcze drinki z udziałem Prosecco warto wykonać?
- Bellini (Prosecco z dodatkiem nektaru bądź soku brzoskwiniowego lub puree z brzoskwini),
- Mimoza (Prosecco i sok z pomarańczy),
- Poinsettia (Prosecco i sok z żurawiny),
- Rossini (Prosecco i zmiksowane truskawki).
Prosecco można również mieszać z mocniejszymi alkoholami. Dodatek wódki, lodów bądź sorbetu cytrynowego i zmiksowanie wszystkiego na gładką masę da nam mocno orzeźwiający drink Sgroppino, idealny na upalne, letnie dni.
Jak wybrać dobre Prosecco?
Bardzo ważne w doborze dobrego wina jest to, aby wiedzieć jakie rodzaje dostępne są na rynku. Podział określony przez poziom cukru to niewątpliwie ważna informacja, pozwalająca z łatwością dobrać słodkość odpowiadającą preferencjom. Wina wytrawne to te, które posiadają do 17 gram cukru na litr. Często na butelce widnieje napis Extra Dry, po którym wiemy, że mamy do czynienia z lekko kwaśnym trunkiem. Dobre Prosecco z tej kategorii to na przykład Corte de la Calli Prosecco Treviso Extra Dry. Wina z większą zawartością cukru są już półwytrawne w smaku.
Ważnym elementem przy wyborze dobrego Prosecco jest sposób zamknięcia butelki. Najlepsze wina zamykane są korkiem. Ma on za zadanie utrzymać nacisk, jaki wytwarza dwutlenek węgla, a co za tym idzie utrzymać smak i bąbelki.
Bardzo istotne w doborze Prosecco jest sprawdzenie jego pochodzenia. Oznaczenie DOC (Denominazione di Origine Controllata – kontrolowane pochodzenie) na butelce daje gwarancję, że trunek powstał na obszarze Włoch, na którym od wielu lat trwa jego produkcja, a nie gdzieś indziej, w zupełnie innych warunkach). Przykładem może być tu Moinet Prosecco DOC Spumante wytworzone w 100 % z winogron Glera.