Polscy turyści kochają góry, co możemy zaobserwować głównie latem na szlakach. Ale wędrówki po górach to nie jedyny sposób, w jaki turyści mogą zwiedzać te miejsca. Obecnie coraz popularniejsze stają się górskie wycieczki rowerowe. Mnogość tras i udogodnienia dla rowerzystów sprawiają, że zarówno laicy jak i doświadczeni kolarze znajdą coś dla siebie.

Jakie trasy dla początkujących?

Wybierając trasę dla początkujących kolarzy należy zwracać uwagę na teren i podłoże. Laikom górskim polecamy niezbyt nachylony teren oraz przyjazne podłoże. Ponadto powinniśmy sami szczerze ocenić swoje możliwości kondycyjne. Nie warto porywać się na daleką wycieczkę wiedząc, że nasze płuca czy schorzenia nie pozwolą nam przejechać całości trasy, a wręcz jazda może być niebezpieczna. Dlatego też początkujący rowerzyści wybierają zazwyczaj lekki podjazd asfaltowy, zielony niezbyt wybrzuszony szlak trawiasty lub szutrowy podjazd.

Czy górska wyprawa rowerowa z dzieckiem jest możliwa?

Wiele rodzin decyduje się na górską wyprawę rowerową ze swoimi dziećmi. W przypadku starszych dzieci, samodzielnie radzących sobie na rowerze, problemem może być ewentualnie kondycja. Inaczej sytuacja wygląda z perspektywy podróżowania z naprawdę małym dzieckiem, które nie jest w stanie samodzielnie wsiąść na rower. Dla rodziców jadących w góry z maluszkami stworzone zostały przyczepki rowerowe i foteliki, które umożliwiają jazdę z dzieckiem. 

Wycieczki z maluchami są szczególne i wyjątkowe, ponieważ dzieci mają swoje potrzeby ruchowe i zabawowe, a ponadto nie są tak wytrzymałe jak dorośli, co powoduje częstsze przystanki czy skrócenie tras. Rodzice muszą zabrać zdecydowanie więcej rzeczy, a niektóre szlaki są nie do zdobycia przez ciężar załadowanych rzeczy. Dlatego najlepiej wybierać trasy sprawdzone przez innych rodziców i zapewniające widoki nawet na krótkim odcinku aby móc nacieszyć się kontaktem z przyrodą.

Co jest kluczowe przy wyborze trudnych tras?

Doświadczeni kolarze znają już swoje możliwości i mogą w pełni ocenić swoje zdolności do jazdy. Po przejechaniu dużej ilości tras są gotowi na poważniejsze wyzwania. Choć kondycję na pewno mają sprawdzoną, a wytrzymałość nie stanowi problemu, to wyzwanie stanowi inna kluczowa kwestia, jaką jest dobór odpowiedniego roweru. 

Obecnie popularne są tak zwane rowery 29 cali, dzięki którym pokonamy nawet najbardziej pofałdowaną i wyboistą trasę. Na tak wymagających terenach nie możemy zdawać się na słabej jakości sprzęt, bo narażamy tak swoje zdrowie a nawet życie. Dlatego należy poważnie podchodzić do planowania wyjazdów w góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.