Gra w siatkówkę charakteryzuje się dużą dynamiką, która angażuje wiele z naszych dolnych partii mięśniowych, więc nasze obuwie jest kluczowym elementem w całym stroju. Przed rozpoczęciem naszej przygody, warto poświęcić dużo czasu, aby wybrać odpowiednie buty do siatkówki, które zwiększają nasz komfort oraz bezpieczeństwo przy uprawianiu tego sportu, pozwalając w pełni skupić się na rozgrywce.

Zanim przystąpimy do gry w siatkówkę, musimy skupić się, aby nasze buty były odpowiednio dobrane, oszczędzi to nam w przyszłości wielu kontuzji oraz pozwoli cieszyć się grą bez ograniczenia ruchu oraz szybkości. Jeśli chcemy poczuć przewagę nad przeciwnikiem, kluczowym elementem będzie nasze obuwie do siatkówki. Przyczepność do podłoża i amortyzacja skoku są tylko niektórymi z plusów, jakie oferują. Jeśli zastanawiasz się, czym się kierować przy wyborze najlepszych butów do siatkówki, nasze wskazówki Ci w tym pomogą!

Jak podchodzisz do sportu?

Mimo iż każdy powinien podchodzić do danej dyscypliny na miarę swoich możliwości, warto aby buty do siatkówki były wybrane zgodnie ze swoim przeznaczeniem oraz naszym obecnym doświadczeniem. Rozpoczynając swoją przygodę intensywność zarówno na treningu, jak i meczów jest inna niż w przypadku zawodowych graczy. Jednocześnie nawet amatorzy docenią walory butów wyższej klasy.
Buty niskie – zalecane są osobom, dopiero zaczynających swoją przygodę z piłką siatkową lub mających zamiar grać tylko okazjonalnie. Ich lekkość nie obciąża naszej stopy, dzięki czemu wykonanie szybkiego ruchu jest o wiele prostsze. Większa swoboda powoduje również większe ryzyko kontuzji – skręcenie stawu skokowego. Zatem jeśli planujesz grać np. raz w tygodniu, niskie buty do siatkówki będą dobrym wyborem (również pod kątem ceny)., ale przy poświęceniu większej ilości czasu na grę, lepiej jest wybrać tzw. buty wysokie.
Te przeznaczone są dla profesjonalnych graczy, którzy na boisku spędzają dużo więcej czasu. Wyższy ciężar butów niesie za sobą mniejszą dynamikę, co dla początkującego siatkarza będzie niekomfortowe, lecz wybranie tych butów do grania w siatkówkę da nam świetną amortyzację podczas wykonywania skoków oraz zapewni odpowiednią ochronę stawu skokowego. Minimalizacja ryzyka związanego z kontuzją jest podstawową wartością, jeśli chcemy cieszyć się z gry jak najdłużej..

Odpowiedni materiał dla stóp

Odpowiedni materiał, z którego uszyte zostały buty do siatkówki oszczędzi nam nieprzyjemnych odparzeń i odcisków na stopach. Urazy i otarcia mogą powstać nawet po kilku minutach noszenia butów, niosąc ze sobą ból, który sprawi, że komfort gry pryśnie bezpowrotnie. Przy wyborze odpowiedniego materiału, należy zwrócić uwagę, by buty posiadały efektywną wentylację, pozwalającą na odprowadzanie wilgoci.
Światowi producenci butów sportowych jak Mizuno, czy Asics ciągle prześcigają się w tworzeniu jeszcze lepszych materiałów podnoszących komfort używania butów. Należy uważać, aby nasze obuwie do siatkówki nie było wykonane ze sztucznego, niskiej jakości materiału, niepozwalającego stopom oddychać. Konsekwencje takiego wyboru będą nieprzyjemne, począwszy od otarć i nieprzyjemnego zapachu, a skończywszy na możliwości skręcenia stopy wewnątrz buta.
Dla swojego dobra wybieraj sprawdzonych producentów – Mizuno, Asics.

Dobierz rozmiar dla wygody stopy

Mimo iż wydaje się to oczywiste, dobór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy w przypadku butów do grania w siatkówkę. Źle dobrany rozmiar może narazić nas na wiele kontuzji, dlatego dopilnuj, aby twoje buty do siatkówki miały przynajmniej pół numeru więcej,względem twojego normalnego obuwia. Pozwoli to stopie swobodnie się przesuwać i nie naciskać zbyt mocno palcami na czubek buta. Jedną z metod doboru rozmiaru jest kierowanie się długością wkładki danego buta, która wyrażona jest w cm. Obrys stopy, jej dokładne odmierzenie określi jakich butów siatkarskich masz szukać. Nie zapomnij także o przymierzaniu obuwia w skarpetkach, w których zazwyczaj grasz w siatkówkę. Dobrze dobrane obuwie do siatkówki jest najlepszym sposobem na uniknięciu nieprzyjemnych urazów. Będąc w sklepie wybierz kilka rodzajów, producentów (Mizuno, Asics) przymierz, przejdź parę metrów, poskacz parę razy – zasymuluj twoją grę na boisku. Upewnij się jak tylko możesz, że te buty są dla Ciebie odpowiednie w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.