Artykuł partnera.

Bezpieczeństwo w sieci to kwestia coraz bardziej aktualna. Coraz więcej codziennych czynności przenosimy do internetu. Zakupy online i aplikacje do bankowości w telefonach to już standard. W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo sprzętu oraz naszych danych osobowych, biorąc pod uwagę fakt, że z internetu korzystają już coraz młodsi użytkownicy?

Jakie są rodzaje wirusów oraz jak skutecznie się przednimi chronić?

Najbardziej znanymi zagrożeniami są wirusy oraz osoby używające fałszywej tożsamości na profilach społecznościowych takich jak Facebook lub Instagram. Pamiętać musimy też o zagrożeniach takich jak fałszywe sklepy, które nie istnieją naprawdę zazwyczaj proceder ten polega na zarejestrowaniu firmy gdzieś tam daleko i na kogoś zupełnie innego. W momencie, w którym my zakupimy produkt i za niego zapłacimy nie dostaniemy go nigdy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na metody wyłudzania pieniędzy na tzw. kod blik dotyczy się to również aukcji internetowych na różnych portalach, które służą aukcją. Oczywiście powinniśmy pamiętać również o tym, aby nie wysyłać swoich nagich zdjęć tak zwanych nudesów do osób trzecich niestety często takie zdjęcia są ogólnodostępne w różnych serwisach.

Możliwość złamania naszych haseł lub ich wyciągnięcia poprzez link do strony, która jest podobna do strony portali informacyjnych. Świetnym przykładem jest tu tak zwany keylogger rejestruje on znaki, jakie naciskamy na klawiaturze w następstwie czego ktoś przechwyci nasze hasła czy to do kont bankowych, czy profili w social mediach. Jeśli ustawiasz hasła pamiętaj o jednej ważnej zasadzie pierwszą literę hasła zrób tzw. Wielką literą lub Caps lockiem pamiętaj również o znakach specjalnych takich jak @#, lub inne tego rodzaju. Kolejną złotą zasadą jest nieustawianie jednego – tego samego hasła do wszystkich kont, które posiadamy.

Wyróżniamy kilka rodzajów złośliwych oprogramowań, wirusowych są to:

  • Malware potrafi zainfekować cały nasz system Windows do tego stopnia, że utracimy wszystkie dane jedynym sposobem by komputer funkcjonował normalnie jest format dysku oraz wgranie nowego systemu.
  • Robaki komputerowe są to szkodliwe oprogramowania, które replikują się i bardzo szybko rozprzestrzeniają wykorzystując zasoby naszego komputera.
  • Adware jest to złośliwy wirus, który na naszym pulpicie i przeglądarce wyświetla różne dziwne treści.
  • Spyware, szpieguje on strony które przeglądamy oraz aplikacje i oprogramowanie, z którego korzystamy. Np. wyżej wspominany keylogger.
  • Ransomware blokuje on nam dostęp do komputera świetnym przykładem tego wirusa były głośne przypadki kiedy użytkownik widział logo z napisem policja oraz numer konta do wpłaty w celu zdjęcia blokady.

Antywirusy – ranking oprogramowania antywirusowego

Najbardziej skuteczne oraz znane i polecane antywirusy, które ochronią twój komputer.

  1. Bitdefender Total Security
  2. Norton 360
  3. Eset NoD32
  4. Kaspersky
  5. McAfee

Dziecko w internecie?

Zacznijmy od tego, iż dopuszczając nasze dziecko do komputera należy przede wszystkim monitorować jego aktywność w sieci. Musimy zwrócić uwagę na to, co dziecko ogląda np. Patostreamy, filmy porno, czy nie piszę z jakimś obcym dorosłym facetem na portalach, który podaje się za rówieśnika w tym samym wieku tutaj mamy na myśli zagrożenie, jakim jest pedofilia kolejne, na co zwracamy uwagę to tego, jakiego rodzaju nasze dziecko muzyki słucha. Często jest tak, że dzieci nie mają świadomości tego co oglądają w internecie lub czego słuchają aktualnie w serwisach streamingowych – np. muzyka hip-hop/rap zawierająca teksty wulgarne oraz sceny przemocy lub zażywania różnych substancji na teledysku.

Bezpieczeństwo danych osobowych- czyli wyłudzenia tożsamości

Tutaj zaczyna się temat rzeka. Zacznijmy od tego, iż większość osób chce mieć coś za darmo jakieś kursy, szkolenia, loterie, konkursy niestety większość takich rzeczy służy do wyciągnięcia naszych danych takich jak imię, nazwisko, adres, pesel, numer telefonu zazwyczaj ludzie nie zwracają uwagi na takie rzeczy i wypełniają bezmyślnie formularze, które wymagają podania danych tego typu. Dzięki tak nieodpowiedzialnemu zachowaniu z naszej strony ktoś może na nasze podpisać umowy w jakiś sieciach oferujących pożyczki chwilowe, wziąć na nas kredyt czy podszyć się pod nas i wyłudzać pieniądze równa się to z bardzo przykrymi konsekwencjami dla osób, które dały się oszukać właśnie w ten sposób.

Bezpieczna bankowość?

Żeby bezpieczne korzystać z usług bankowości online przede wszystkim musimy ustawić silne mocne hasło, które nie będzie łatwe do odgadnięcia dla potencjalnego przestępcy. Kolejną ważną kwestią jest ustawienie odpowiednich limitów na naszym koncie bankowym oraz włączenie powiadomień o każdej nawet jak najmniejszej transakcji- wtedy monitorujemy stan naszego konta non stop. Kolejnym krokiem do bezpieczeństwa jest ustawianie weryfikacji SMS-owej na nasz numer telefonu niestety teraz przestępcy podszywają się pod pracowników banków oraz wysyłają różne dziwne SMS-y z odnośnikami do różnych podejrzanych stron, które wymagają zalogowania się danymi z banku, aby uniknąć takiego zagrożenia nie należy podawać loginu oraz hasła do bankowości online na żadnych innych stronach niż ta właściwa. Należy również unikać logowania się w publicznych sieciach Wi-Fi takich jak np. galerie handlowe czy pociągi, ponieważ są one ogólnodostępne i wtedy najłatwiej odczytać dane logowania w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.