Artykuł sponsorowany.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do rozwoju branży magazynowej, która i tak świetnie prosperuje w Polsce już od wielu lat. Dlaczego? Ze względu na strategiczne położenie, dostęp do wykwalifikowanej kadry i taniej siły roboczej czy korzystne stawki najmu. Co ciekawe, rośnie też zainteresowanie mało znanymi terenami – jak magazyny w Lublinie czy Zielonej Górze. Plany najemców wymagają ciągłej budowy nowych obiektów, by sprostać wymaganiom przedsiębiorców i inwestorów.

Kluczowy rynek dla inwestorów

Polska w branży logistycznej jest ważnym graczem i od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów. Powodów jest wiele – to między innymi lokalizacja w samym sercu Europy, coraz lepsza infrastruktura transportowa, dostępność pracowników fizycznych oraz wykwalifikowanej kadry. W Polsce głównie są poszukiwane lokalizacje pod budowę dużych parków logistycznych. Ilość powierzchni magazynowej będącej aktualnie w realizacji jest najwyższa w historii – według najnowszego raportu CBRE wynosi ponad 2,5 mln mkw.

Zarówno polskie, jak i zagraniczne przedsiębiorstwa interesują się magazynami w Polsce – głównie na terenie Warszawy, Polski Centralnej czy Górnego Śląska. Firm nie zraża nawet wzrost stawek za najem powierzchni magazynowych, gdyż w porównaniu do wielu innych krajów nadal są one atrakcyjne.

Mniej popularne lokalizacje budzą zainteresowanie

Zauważalny jest też wyższy popyt na do tej pory mniej znane albo zupełnie pomijane lokalizacje – jak m.in. hale produkcyjne w Lublinie, magazyny w Koninie czy w okolicy Szczecina. To również dobry wybór dla tych inwestorów, którzy szukają jednak tańszych obiektów niż m.in. w Łodzi albo Warszawie. Stawki za czynsz w Lublinie czy Zielonej Górze są konkurencyjne na tle inwestycji z Wielkiej Piątki. Nie każdy przedsiębiorca potrzebuje z kolei ogromnego magazynu w stolicy kraju.

Nowe projekty logistyczno-magazynowe w planach

Rynek magazynowy w Polsce od lat dobrze prosperował, a wybuch pandemii jeszcze przyspieszył jego rozwój i doprowadził do wzrostu zainteresowania do tej pory pomijanymi terenami. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni magazynowych w Polsce – zarówno w dużych i do tej pory bardzo popularnych miastach, jak i mniej znanych ośrodkach logistycznych.

Atrakcyjnych terenów – dobrze położonych, z dostępem do kadry i łatwym dojazdem – pod realizację projektów logistyczno-magazynowych w Polsce nie brakuje. Pod uwagę bierze się też lokalny rynek pracy. Ich dodatkowe atuty to m.in. coraz lepiej rozwinięta infrastruktura drogowa, ale i odpowiednie przygotowanie terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.