Jak rozliczyć PIT 37 online? Kto właściwie powinien wypełnić deklarację PIT 37? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

  1. Kogo dotyczy PIT 37?
  2. ak rozliczyć PIT 37 przez Internet?

Deklaracja PIT 37 to właściwie najpopularniejsza deklaracja podatkowa. Składa się ją w typowych przypadkach. Jakich? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. W treści artykułu podpowiadamy również, jak złożyć deklarację podatkową PIT 37, bez konieczności wychodzenia z domu! Jesteś zainteresowany? Zapoznaj się z treścią artykułu już teraz.

Kogo dotyczy PIT 37?

Deklaracja PIT 37 to najpopularniejsza opcja, którą składają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści rozliczający się z jedynego źródła rocznych przychodów. Warto jednak wiedzieć, że deklaracja PIT 37 dotyczy tylko i wyłącznie tych przychodów, które zostały opodatkowane według skali podatkowej 17% lub 32%.

W sytuacji, gdy podatnik uzyskuje jedynie przychody, które zostały zwolnione z podatku, nie musi on składać deklaracji. A zatem nie wykazuje się przychodów, które są zwolnione z opodatkowania. Chyba że jest do podatnik korzystający z ulgi dla młodych, która przysługuje do 26 roku życia. Deklaracji PIT 37 nie wybierają także osoby, które uzyskują inne przychody niż te, które są opodatkowane według wspomnianej skali.

Poza przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej 17% i 32% uzyskujesz także inne przychody? W takiej sytuacji należy złożyć dwie różne deklaracje. A zatem wypełnisz nie tylko PIT 37, ale i inny, właściwy dla Twoich dodatkowych przychodów.

Deklarację PIT 37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem. Oczywiście, jest to możliwe w sytuacji, gdy oboje spełniają wszystkie warunki do tego, aby złożyć PIT 37. W niektórych przypadkach nie opłaca się wspólnie rozliczać. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy oboje małżonkowie mają dochód wyższy niż 13 tysięcy złotych i tym samym przysługuje im ta sama kwota, która zmniejsza podatek.

PIT 37 przeznaczony jest także dla osób, które samotnie wychowują dziecko. Rozliczenie PIT 37 jest możliwe, gdy podatnik wychowuje małoletnie dziecko lub gdy jego pociecha uczy się i jednocześnie nie skończyła jeszcze 25 lat.
rzychody z zagranicy również powinno rozliczać się na PIT 37. Dotyczy to tylko tych osób, których przychody rozliczane są ostatecznie przez polskiego płatnika. Podatnik zatrudniony u zagranicznego pracodawcy powinien złożyć PIT 36.
PIT 37 za 2021 rok należy rozliczyć do 2 maja 2022.

Rozliczanie PIT-u

Jak rozliczyć PIT 37 przez Internet?

Czy można rozliczyć PIT 37 online, czyli przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak! Jeśli jesteś zainteresowany wysłaniem deklaracji e-PIT 37 przez Internet, znajdź optymalny dla siebie program. Warto decydować się na te programy, w których możliwe jest automatyczne wczytanie wstępnie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-37. Dzięki temu złożenie deklaracji jest dużo szybsze i łatwiejsze. Wystarczy otworzyć wstępnie przygotowany plik i sprawdzić, czy wszystkie informacje się zgadzają. Jeśli tak, możesz wysłać swój e-PIT do odpowiedniego urzędu.

Jak należy podpisać taki e-PIT? Możliwości z reguły są dwie – a mianowicie za pośrednictwem podpisu kwalifikowanego lub z wykorzystaniem weryfikacyjnych danych bez konieczności składania e-podpisu.

Dobry program z e-PIT nie tylko wczytuje i sprawdza dane, ale także weryfikuje poprawność, udostępnia prosty kreator i wszystkie aktywne deklaracje, a także przechowuje w archiwum wszystkie wcześniejsze e-deklaracje. Nie zwlekaj i już teraz znajdź odpowiedni program e-pity dla siebie.

Korzystanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych, rozliczanie przychodów opodatkowanych według skali lub konieczność sporządzenia imiennej informacji podatkowej mogą okazać się skomplikowane, więc w razie wątpliwości warto wystąpić do urzędu skarbowego o interpretację podatkową. Podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej można natomiast łatwo policzyć dzięki darmowemu programowi. W celu uniknięcia błędów w deklaracji podatkowej z tytułu umowy pracy warto wypełniać zeznanie podatkowe z wykorzystaniem wspomnianych rozwiązań. Dzięki temu w zeznaniu podatkowym składanym za pośrednictwem płatnika nie będzie żadnych nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.