Ciągłe proszenie o powtarzanie właśnie zasłyszanych wypowiedzi, działający na najwyższym możliwym poziomie głośności telewizor, szumy w uszach czy niewyraźne odbieranie otaczającej nas rzeczywistości mogą nie tylko z powodzeniem wpływać na nasz komfort słyszenia, ale również na bezpieczeństwo, samopoczucie czy zdrowie. Kiedy więc warto zdecydować się na wymianę aparatu słuchowego? Podpowiadamy!
Brak zaspokojenia potrzeb związanych z deficytem słuchu
Aparat słuchowy jest urządzeniem służącym do wzmacniania głośności dźwięków oraz do poprawy jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób niedosłyszących. Potrzeby jednostek mierzących się z wadami słuchu są dokładnie takie same jak tych, które nie posiadają tego typu schorzeń: nasze otoczenie akustyczne jest niesamowicie zróżnicowane, a codzienne natężenie dźwięków często zdaje się wystawiać nasze zasoby słuchowe na niekończącą się próbę.
Jakie więc sygnały płynące z codziennego życia świadczą o konieczności wymiany obecnie posiadanego aparatu słuchowego?
- niemożność zrozumienia rozmowy telefonicznej
- brak spójnego odbioru konwersacji w większej grupie
- zakłócenia w rozumieniu przekazów radiowych i telewizyjnych
- ciągła konieczność zwiększania poziomu głośności w otaczających nas sprzętach
- wzmożone odbieranie pojedynczych pasm dźwięku (np. pisków opon)
- szumy i zakłócenia niemające zewnętrznego źródła
- echo niemające związku z akustyką pomieszczenia, w którym się znajdujemy
Duża częstotliwość napraw
Żywotność aparatu słuchowego zależy od wielu czynników. Dobre sklepy z aparatami słuchowymi oferują wysokiej jakości sprzęty, których wymiana może wystąpić nawet dopiero po siódmym roku użytkowania. Nie bez znaczenia jest tutaj jednak ich cena, producent oraz codzienna pielęgnacja – w końcu odpowiednie dbanie o aparat słuchowy to kluczowy sposób na przedłużenie jego żywotności.
Jeżeli jednak nasz sprzęt wymaga ciągłych napraw, a zanieczyszczony filtr, zatkana wkładka uszna czy przytkanie dźwiękowodu sprawiają, że aparat słuchowy częściej znajduje się u protetyka niż na naszych własnych uszach – dla własnego dobra, komfortu oraz oszczędności finansowych – warto rozważyć jego wymianę.
Brak dopasowania
Hałaśliwa ulica, remont naprzeciwko biurowca, w którym pracujemy, domowe zacisze, gwarna restauracja czy zacinające się połączenie w trakcie wideokonferencji – to wszystko sprawia, że dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego może być nie lada wyzwaniem. To właśnie dlatego profesjonalne sklepy z aparatami słuchowymi oferują szeroką gamę możliwości oraz indywidualne podejście do klienta: każdy z nas jest w końcu inny!
Najważniejsze to nie pozwolić sobie na uwierzenie, że nasz brak komfortu wiąże się tylko z nieprzyzwyczajeniem się do nowego sprzętu – jakość, funkcje, materiał wykonania, cena, a także wygląd aparatów może znacznie różnić się pomiędzy sobą w zależności od wybranej przez nas marki. Co to oznacza dla ich użytkowników? Nieograniczone możliwości! I chociaż ten wybór może być niezwykle trudny, nie należy poprzestawać na nieudanych decyzjach, gdyż odnalezienie sprzętu idealnego, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania, wiąże się z nieodzownym poczuciem komfortu i satysfakcji.
Kiedy więc należy wymienić aparat słuchowy? Zawsze, kiedy czujemy, że nie zaspokaja już naszych potrzeb związanych z ubytkiem słuchu. Ograniczenie zasobów słuchowych wiąże się w końcu nie tylko z naszym samopoczuciem, ale również bezpieczeństwem, a co za tym idzie, najcenniejszym zasobem, o który powinien zadbać każdy z nas – zdrowiem.