W podkrakowskich Balicach mieści się jedno z największych lotnisk w kraju. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie jest drugim, tuż po warszawskim lotnisku Okęcie, polskim portem lotniczym pod względem obsługiwania ruchu pasażerskiego. Z uwagi na rosnące zainteresowanie pasażerów lotniskiem i jego ofertą, przygotowano wizualizacje dotyczące jego przyszłej, planowanej rozbudowy.
Rozbudowa niezbędna
Od kilku lat media piszą o rozbudowie lotniska Balice. Rzeczywiście, jest ona potrzebna, ponieważ wyraźnie wzrasta na nim ruch pasażerski. Potwierdzają to dane prezentowane przez Kraków Balice. W sobotę, 14 grudnia 2019 roku, lotnisko obsłużyło swojego 8-milionowego pasażera. W kończącym się 2019 roku z Kraków Airport skorzystało około 1,5 mln podróżnych więcej niż w 2018 roku. Można mówić już o rekordzie wśród polskich lotnisk regionalnych. Jest to zarazem największy wzrost wśród europejskich portów obsługujących od 5 do 10 mln pasażerów rocznie.
Plany rozwoju lotniska
Kraków-Balice ma się wkrótce powiększyć, zgodnie z Planem Generalnym Kraków Airport. Najważniejszą zmianą będzie rozbudowa pasu startowego, który finalnie ma mieć 2800 m długości. Powiększeniu ulegnie też terminal pasażerski, który obecnie ma 55 tys. mkw, a wzrośnie on do 80 tys. mkw. Po odnowieniu i rozbudowie Kraków Airport ma mieć możliwość obsługiwania nawet 12 mln pasażerów rocznie.
Można spodziewać się, że powiększy się nie tylko pas startowy i terminale na lotnisku w Balicach. W przyszłości rozbudowany zostanie także parking lotnisko Balice – http://interparkingbalice.pl/.
Miejsca parkingowe zlokalizowane są 400 m od terminala, ale dystansu tego podróżni nie muszą pokonywać pieszo. Parking zapewnia transport gratis, dzięki czemu użytkownicy nie ponoszą żadnych kosztów. Dodatkowo miejsce jest dozorowane i oferuje wiele usług dodatkowych. Pełna infrastruktura wokół lotniska Balice będzie się sukcesywnie rozwijać, aby zaspokoić potrzeby dużej liczby klientów obsługiwanych przez Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Airport.